Sâmbătă, 13 Iulie 2024

SIGHETU MARMAȚIEI: Pelerinajul național la Cimitirul Săracilor va avea loc sâmbătă, 13 Mai

Pe data de 13 mai, în cea de-a doua sâmbătă a lunii, va avea loc la Sighetu Marmației pelerinajul național în cinstea martirilor Bisericii Catolice din România. Ajuns la a XV-a ediție, evenimentul se va desfășura după următorul program:

  •   9:15 – Procesiune solemnă cu plecare din fața Memorialului Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei (Strada Corneliu Coposu 4)
  • 10:30 – Sfânta Liturghie arhierească la altarul amenajat în Cimitirul Săracilor 

Ca în fiecare an, aici, la Sighet, sunt așteptați credincioși, preoți și episcopi catolici de ambele rituri pentru a celebra Sfânta Jertfă Liturgică la Cimitirul Săracilor. De asemenea, în acest an, vor participa la celebrare: E.S. Miguel Maury Buendia - Nunţiu Apostolic la București și Mons. Jean-Louis Bruguès - Arhivist și Bibliotecar al Sfintei Biserici Romane, care va fi prezent în România cu ocazia evenimentului dedicat începuturilor Eparhiei greco-catolice de Maramureș, ce se va desfășura la Baia Mare pe data de 12 mai. 

Biroul eparhial de presă

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.