Duminică, 11 Iunie 2023

Se împlinesc 100 de ani de la înființarea Nunțiaturii Apostolice la București

Pe data de 16 iunie 1920, Secretariatul de Stat al Vaticanului trimitea Guvernului Regatului României notificarea cu privire la crearea Nunţiaturii Apostolice în România. În luna iunie a anului 1920 au început tratativele oficiale purtate de Statul român şi Vatican, în vederea încheierii unui Concordat, fapt care s-a întâmplat abia mai târziu, pe 10 mai 1927.  

O scurtă prezentare a Nunțiaturii, precum și succesiunea reprezentanților Sfântului Scaun în România, puteți găsi pe situl oficial al Conferinței Episcopilor Catolici din România. 

Pentru a onora Centenarul relațiilor diplomatice cu Sfântul Scaun, Romfilatelia a introdus în circulație pe data de 5 mai 2020, emisiunea de mărci poștale România-Sfântul Scaun, 100 de ani de la stabilirea relațiilor diplomatice

Biroul eparhial de presă

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.