Joi, 28 Martie 2024

Sărbătoarea îngerilor la Peleș

Joi, 8 noiembrie a.c., de la ora 17:00, în parohia greco-catolică de limbă maghiară din localitatea Peleș (protopopiatul Ciscarpatin de Satu Mare) a avut loc hramului bisericii Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”. În ciuda frigului și a vremii mohorâte, s-a umplut din nou biserica satului unde credincioșii greco-catolici i-au sărbătorit pe ocrotitorii bisericii și ai localității. Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost celebrată de părintele Zoltán Orosz din Baktalórántháza, Ungaria (director al organizației Caritas a Eparhiei Greco-Catolice de Nyíregyháza), care a sosit la Peleș împreună cu credincioși. La slujbă au concelebrat preoții: Adalbert Pallai (de la biserica Sfânul Nicolae din Satu Mare), Ștefan Kozsán (parohia Micula) și Béla Pallai (parohul gazdă). În predica adresată credincioșilor și pelerinilor sosiți la Peleș pentru a sărbători împreună cu enoriașii satului, invitatul a subliniat: „Fiecare dintre noi, pe lângă arhangeli și îngerii cunoscuți pe nume, avem și un înger păzitor. Pe lângă faptul că aceștia au grijă de noi, ei lucrează permanent și stau continuu lângă noi chiar și atunci când nu îi vedem sau nu ne gândim la ei. Fiecărui om i se atribuie la botez un înger care-i va fi protector toată viața. Acesta nu-i știrbește libertatea de acțiune a omului și nici nu poartă responsabilitatea faptelor acestuia. Din păcate foarte rar îi luăm în considerare și poate le provocăm multe lacrimi. Ei nu au o misiune ușoară. Răspund de noi în fața lui Dumnezeu. Iubirea acestor ființe se manifestă prin laude, fidelitate și slujire, mijlocire, povățuire și ajutor. Iar pe lângă acestea, mai există foarte multe care nu au nume. Când noi oferim o faptă bună semenilor noștri, aceasta o facem fără nume – asemenea îngerilor. Așadar și noi suntem îngerii celor care trăiesc cu și lângă noi. Și noi suntem responsabili unul față de celălalt. Oare noi nu vom fi întrebați la Judecata de Apoi cum anume am fost îngerul păzitor față de aproapele nostru”.

La încheierea ceremoniei din biserică, parohul gazdă, mulțumind preoților și credincioșilor prezenți la această solemnă sărbătoare, i-a invitat la o agapă pregătită în fața bisericii de Asociația Femeilor Sfânta Ana. Pe lângă Sfântul Arhanghel Mihail, s-a sărbătorit și Sfântul Arhanghel Gavriil, care este aducătorul veştilor bune. El a vestit naşterea Domnului. Amintindu-se și de acest fapt, credincioșii veniți la hramul bisericii nu au omis ocazia de a se închina în fața icoanei Născătoarei de Dumnezeu. La ieșire din biserică, pelerinii au avut posibilitatea să achiziționeze obiecte bisericești cu chipul Născătoarei și bonuri de cărămidă cu amprenta icoanei din Peleș a căror valoare se oferă pentru a sprijini reconstrucția bisericii-monument istoric.

Pr. Béla Pallai

peles1 resize