Vineri, 29 Martie 2024

Campus organizat în parohia Călinești

”Curajoși ca Maria” și-au propus să fie copiii din Călinești după cele patru zile de campus organizat de parohie împreună cu Surorile lui Isus Răscumpărătorul în perioada 18-21 iunie.

În fiecare zi li s-a prezentat copiilor câte un episod din viața Sfintei Fecioare Maria de unde au cules o frază centrală și un mesaj.  Astfel au reflectat asupra:

• Bunei vestiri: ”Iată slujitoarea Domnului. Fie mie după cuvântul tău”

- curajul de a-i spune ”Da” lui Dumnezeu

• Pierderii și regăsirii lui Isus în templu: ”Trebuie să fiu în casa Tatălui meu”

- curajul de a-l pune pe Dumnezeu pe primul loc

• Nunta din Cana: ”Faceți tot ce vă va spune!”

- curajul de a se implica

• Maria sub cruce: ”Iată Mama ta!”

- curajul de a fi Mama lumii

Cu toții am cunoscut-o mai mult pe Mama noastră cerească, am venerat-o și,  i-am oferit  un veșmânt, o coroană, un buchet si o cunună de rugăciuni.

Ei ne încredințăm spunând:

Sub ocrotirea ta alergăm, preasfântă  Născătoare de Dumnezeu, nu ne dispreţui rugăciunile în nevoile noastre, ci ne mântuieşte pururea de toate primejdiile, Fecioară slăvită şi binecuvântată. Amin.

Sr. Mariana

calinesti01