Joi, 25 Iulie 2024

A apărut revista eparhială „Lumina Credinței” (3/2023)

A fost tipărit al treilea număr din anul 2023 al revistei eparhiale „Lumina Credinței”, publicație trimestrială a Episcopiei Greco-Catolice de Maramureș.

Revista se deschide cu Discursul Sfântului Părinte de la Fatima, la rugăciunea Sfântului Rozariu cu tinerii bolnavi.

Părintele protopop Emil Gîrboan scrie în acest număr articolul cu titlul „Minunat este Dumnezeu întru sfinții Lui”, iar părintele drd. Florin Ștefan Fodoruț tratează tema „Sărutul păcii – un gest uitat”. Părintele Vasile Trifoi semnează articolul cu titlul „Ce este omul?”, iar părintele dr. Vasile Iusco prezintă figura lui „ Atanasie Anghel Popa. Episcopul Unirii cu Roma” (III).   

Părintele Cornel Dîrle scrie în acest număr despre „Psalmul 4 în comentariul Sf. Ioan Gură de Aur”, iar pr. Emil-Marian Ember semnează articolul „(Pre)judecăți de valoare în lumea de azi”. Pr. Laurențiu Costin vine în acest număr cu textul  „Chemarea rugăciunii”, iar d.na Silvia Pleșa scrie articolul „Jurnalul de la Păltiniș – O poartă spre cultură”.

Pr. Florin Marusciac vine în acest număr al publicației cu articolul intitulat „Miluiește-mă, Dumnezeule!”, iar textul semnat de pr. dr. George Marius Nicoară este „Calea spre sine”. Dna. Antoaneta Turda prezintă, în articolul său, cartea „Dr. Vasile Lucaciu (1852-1922), activitatea culturală și politică” de Adriana Zaharia. În continuare apare articolul dl. Dorin Ștef: „Bibliotecile, vaste depozite de înțelepciune” și articolul „Scurtă abordare pastorală a cărții lui Iov” de Alberto Cano Arenas S.J. – articol preluat din revista La Civiltà Cattolica

La secțiunea „Prezentarea parohiilor”, părintele Vasile Daniel Pop prezintă Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din Breb.

Revista se poate achiziționa din parohii și de la Sediul Episcopiei, la prețul de 7,5 Ron. Un abonament anual costă 30 Ron.

Biroul eparhial de presă

000

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.