Duminică, 20 Iunie 2021

Album omagial „Ep. Dr. Alexandru Rusu - Martir al Bisericii și Erou al Neamului Românesc” la 56 de ani de la Nașterea la Cer

În data de 9 mai 1963, episcopul dr. Alexandru Rusu trecea la cele veșnice în închisoarea din Gherla după 14 ani și 6 luni petrecuți în anchete din partea regimului comunist, în domicilii forțate și în închisori.
Martir al Bisericii și erou al neamului românesc, episcopul Rusu a fost beatificat, alături de ceilalți șase episcopi martiri ai Bisericii Române Unite, pe data de 2 iunie 2019, la Blaj, de către Papa Francisc.
În onoarea primului episcop al Eparhiei de Maramureș, dr. Alexandru Rusu, Episcopia Greco-Catolică de Maramureș a publicat un album ce îi prezintă viața, activitatea pastorală și perioada martiriului. Albumul poate fi achiziționat de la contabilitatea episcopiei (Vasile Lucaciu 50, Baia Mare), la prețul de 25 ron.

Biroul eparhial de presă

ps rusu

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.