Joi, 28 Martie 2024

Pelerinajul de la Cimitirul Săracilor, 12 mai 2018 - Sighetu Marmației

Sâmbătă, 12 mai 2018, va avea loc la Sighetu Marmației pelerinajul național în cinstea martirilor Bisericii Catolice din România. Ajuns la a XVI-a ediție, evenimentul se va desfășura după următorul program:

Ora 9:15 – Procesiune solemnă cu plecare din fața Memorialului Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei, fosta închisoare. (Strada Corneliu Coposu, nr. 4)

10:30 – Sfânta Liturghie arhierească celebrată la altarul amenajat în Cimitirul Săracilor

Ca în fiecare an, aici, la Sighet, sunt așteptați credincioși, preoți și episcopi catolici de ambele rituri pentru a celebra Sfânta Jertfă Liturgică la Cimitirul Săracilor.

Vă așteptăm cu drag la acest important eveniment din viața Bisericii noastre!