Vineri, 24 Iunie 2022

SIGHETU MARMAȚIEI: S-a încheiat tabăra de vară de la Centrul de zi Emanuel

Ca în fiecare vară şi anul acesta, în perioada 1-11 august, la Centrul de zi Emanuel al Congregației Surorilor Maicii Domnului din Sighetul Marmației, a avut loc tradiționala tabără de vară pentru copiii care frecventează Centrul. Alături de acești copii, s-au inserat și copii din cartierele apropiate mănăstirii noastre. Tabăra a fost organizată de Congregația Surorilor Maicii Domnului din Sighetul Marmației în colaborare cu Grupul de tineri voluntari italieni aflați sub coordonarea lui Don Fabio.  Au participat în jur de 120 de copii, alături de 30 de  animatori italieni, 4 animatori din Centrul nostru și surorile care lucrează la Centru.

Fiecare zi a taberei s-a deschis cu un moment de înviorare prin dans, încă de dimineață curtea vibra de energie și multă veselie. A urmat apoi un scurt moment de rugăciune și de încredințare a zilei în grija Domnului. În prima parte a zilei, până la ora 13:00 copii, repartizați pe grupe de vârstă, au participat la cursuri de limba italiană și ore de cateheză. Pe lângă aceste momente, în a doua parte a zilei de la ora 14:00 până la ora 16:00, copiii au avut parte de ateliere de creație care au constat în: diferite tehnici de desenat sau pictat, colaje din hârtie sau alte materiale didactice, confecționat de brățări și coliere. Programul zilnic a fost întrepătruns cu abundență de cântece și jocuri distractive care i-au antrenat pe copii. În tot acest timp copiii s-au simţit bine debordând de energie şi bună dispoziție, făcând din aceste zile o adevărată sărbătoare. Împreună ne-am rugat, am învățat, am cântat, ne-am jucat şi ne-am încurajat să urmăm exemplul lui Isus în a deveni mai buni. Prin această tabără, ne-am dorit să fim tot mai conştienţi că fiecare dintre noi creşte avându-l pe Isus alături, învăţând de la El să trăim ca şi creştini adevăraţi. Am dorit să întărim prietenia cu Isus, Cel mai bun prieten, precum şi prietenia cu alţi copii diferiţi de noi. Timpul petrecut în această tabără a dăruit cu siguranță tuturor amintiri frumoase, amintiri de păstrat în suflet pentru mult timp. A fost o ocazie pentru fiecare copil să crească în prietenia cu Isus, să simtă această nevoie de a fi aproape de El, de a-i urma Cuvântul și de a fi adevărați creștini în lumea aceasta.

Sora Dominica - CMD

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.