Sâmbătă, 25 Iunie 2022

BAIA MARE: Sfințirea Școlii Confesionale „Ep. Dr. Alexandru Rusu”

Preasfințitul Vasile Bizău s-a aflat marți seara, 15 noiembrie, în mijlocul copiilor și cadrelor didactice de la școala confesională greco-catolică „Ep. Dr. Alexandru Rusu”, pentru a binecuvânta școala și capela din incinta acesteia, amenajată de curând. Aflată la al doilea an de activitate, școala are șaizeci de copii înscriși, motiv pentru care s-a renovat și etajul unu al clădirii (până în prezent a funcționat doar parterul), pentru a-i putea primi pe doritorii din anul următor, care se speră să fie și mai numeroși decât acum. La sfârșitul slujbei de sfințire, Preasfințitul Vasile, împreună cu pr. Angel Zareczki, pr. Emil Ember și pr. Florin Marușciac au celebrat Sfânta Liturghie în capela proaspăt inaugurată și sfințită. În cuvântul său de învățătură, Ierarhul a vorbit despre speranță și împlinire: „Atunci când se întemeiază o familie, se așteaptă o împlinire mai mare și faptul că vin copiii în lume este o bucurie și o împlinire. După care, sperăm pentru copii să aibă parte de o viață senină și de o educație bună și după aceea din nou lansăm alte dorințe însoțite de speranțe, care ne acompaniază toată viața. Și speranța cea mai profundă pe care o avem în suflet este aceea de a-L întâlni pe Cel pururea veșnic, ca să ne bucurăm în veșnicie de prezența Lui iubitoare și pentru a dobândi în cele din urmă viața veșnică”. Arhiereul a mulțumit călduros tuturor celor implicați în proiectul școlii confesionale: „Aducem mulțumire lui Dumnezeu în seara aceasta pentru pașii pe care i-am făcut în a ajunge până în acest punct cu proiectul acesta al nostru, școala confesională, pentru toți pașii pe care i-am făcut ca și Biserică în acești 26 de ani care ne despart de perioada Regimului Comunist… Aducem, de asemenea, mulțumire lui Dumnezeu pentru cei prezenți, cei implicați în acest proiect al școlii: dumneavoastră, doamna director, cadrele, educatorii, tot personalul de aici și cei care ați binevoit să mai rămâneți aici la acest oficiu al Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii”, a spus Preasfințitul.

Școala Confesională „Ep. Dr. Alexandru Rusu” din Baia Mare se află pe str. Gheorghe Marinescu, nr. 1 și oferă, deocamdată, învățământ primar și preșcolar, atât cu program prelungit, cât și cu program scurt.  Îi urăm ani lungi de activitate și la câți mai mulți copii formați în spirit creștinesc!

Biroul eparhial de presă

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.