Vineri, 24 Iunie 2022

3 Martie 2018: Olimpiada de Religie Greco-Catolică se va desfășura simultan în Baia Mare și Satu Mare

În acest an, olimpiada de religie greco-catolică va avea loc sâmbătă, 3 Martie, la Colegiul Național Vasile Lucaciu din Baia Mare, respectiv la Colegiul National Ioan Slavici din Satu Mare. Ziua va debuta cu festivitatea de deschidere, care va avea loc de la ora 9.30 și în continuare, cei 120 de copii înscriși (60 la Baia Mare și 60 la Satu Mare) vor susține, de la ora 10:00, proba de concurs. Testele se corectează în aceeași zi, iar festivitatea de premiere va avea loc după-masa, de la ora 16:00.

La olimpiadă participă elevii de clasele V – XII, iar câștigătorii vor merge la faza națională, care se va desfășura la București în zilele de 2-4 aprilie a.c.

Concursul este organizat de către Episcopia Greco-Catolică de Maramureș (Inspectori pr. dr. Ioan Codrea și prof. Adrian Cosmin Roman), în colaborare cu Inspectoratele Şcolare Judeţene Maramureş şi Satu Mare și conducerea școlilor gazdă.  

Biroul eparhial de presă

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.