Miercuri, 29 Iunie 2022

Caritas Greco-Catolic Maramureș lansează proiectul „Contează pe noi, împreună vom reuși!”

Asociația „Caritas Greco-Catolic Maramureș” lansează proiectul „Contează pe noi, împreună vom reuși!”. Conferința de lansare va avea loc marți, 27 octombrie, ora 13:00, la mănăstirea Congregației Maicii Domnului, Str. Bogdan Vodă nr. 182 din Sighetu Marmației.

„Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Capital Uman și va fi implementat pe durata a trei ani în Baia Mare și Sighetu Marmației, în parteneriat cu Asociația Vis Juventum și Asociația Start pentru performanță”, citim în invitația semnată de pr. Dunca Gheorghe, director al asociației.

 Pe durata proiectului, vor beneficia de aceste servicii 240 de copii, fiecare centru înființat va sprijini câte 80 de copii: vor funcționa două centre la Baia Mare și unu la Sighetu Marmației.

„Credem că acest tip de proiect va contribui la îmbunătățirea vieții copiilor din cele două comunități și credem că modul în care sunt tratați copiii unei comunități arată calitatea acesteia”, afirmă părintele Dunca.

Biroul eparhial de presă

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.