Sâmbătă, 13 Iulie 2024
 

Parohia Greco-Catolică Peleș 

HRAMUL: Sfinţii Arhangheli Mihail și Gavril

PROTOPOPIATUL: Ciscarpatin de Satu Mare

 

Preot:

Pallai Béla-Romeo-János

   

Adresă:  

Str. Principală Nr. 154

447174 Peleș

Jud. SATU MARE

                  

                  Liturghie Duminicală: 10.30                                      


Orar Liturgic
 

Zile Lucrătoare 

Sfânta Liturghie - ora 8.00 

Duminici: Utrenia - ora 9:00

Sfânta Liturghie - ora 10.30

Vecernia - ora 18:00 (vara) și 17:00 (iarna)

Sărbători (Luni-Sâmbătă): Sfânta Liturghie - 10:00

 

Programul oficiilor de peste an

Sărbătoarea Sfintei Ana (iulie 25), ora 17:00 - Sf. Liturghie și pelerinaj la cimitir în amintirea decedațiilor în timpul epidemiei de holeră

Luna Mai- în fiecare seară, ora 20.00: Paraclisul Maicii Domnului

Luna Octombrie - în fiecare seară, ora 20.00: Paraclisul Maicii Domnului

ÎN ANUL 2018 - pelerinaje și oficii speciale în fața icoanei Născătoarei de Dumnezeu din Peleș

2 Februarie - Întâmpinarea Domnului și jertfa Preacuratei Fecioare Maria

25 Martie - Bunavestire (pelerinajul asociațiilor femeilor)

Mai - rugăciuni pe durata întregii luni

25 Iulie - Sf. Ana (pelerinaj la cimitir în amintirea decedațiilor în timpul epidemiei de holeră)

15 August - Adormirea Maicii Domnului (pelerinajul participanților la taberele de vară)

9 Septembrie - Nașterea Născătoarei de Dumnezeu (pelerinajul elevilor, studenților)

1 Octombrie - Acoperământul Maicii Domnului

Octombrie - în fiecare zi din lună

8 Noiembrie - Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril - hramul bisericii 

21 Noiembrie - Întâmpinarea Maicii Domnului

9 Decembrie - pomenirea zămislirii Preasfintei Născătoare de Dumnezeu de către Sfânta Ana (ocrotitoarea icoanei) 

Sărbătorile Nașterii Domnului  

Ajunul Crăciunului (24 decembrie) – Ora 22.00 - Litia

Zilele de Crăciun: Sf. Liturghie - ora 10:00. Dacă este zi de Duminică, Sf. Liturghie se celerează la ora 10:30

Sărbătorile Învierii Domnului

Denia Învierii Domnului, ora 23.00

Zilele de Paști: Liturghia sărbătorii, ora 8:00 - Pelișor; ora 10.00 - Peleș

 

Activități care se desfășoară în parohie: tabere pentru copii în perioada verii.

Asociații și grupuri care activează în parohie: Asociația Sfânta Ana. 

 

Istoric

La graniţa româno-ungară, în direcţia Nord-Est, de 12 km de oraşul Satu Mare, se întinde satul Peleş. În prima jumătate a secolului al XVIII-lea, familia Becsky a colonizat iobagi de religie greco- catolică în Peleş, unde majoritatea credincioşilor şi azi sunt greco-catolici maghiari. Localnicii, în scurt timp, au ridicat prima lor biserică din lemn. Despre prima biserică din lemn putem să ne facem o imagine cu ajutorul unui inventar din anul 1818: avea un singur turn, două clopote mici, naosul a fost împărţit în două, partea femeilor şi a bărbaţilor, iconostasul având numai două uşi. Cu timpul, lăcaşul de cult s-a dovedit a fi neîncăpător şi starea de degradare a clădirii i-a determinat pe credincioşi ca în anul 1821 să înceapă ridicarea unui nou edificiu, de data aceasta din cărămidă. În anul 1832, biserica veche, în jurul căreia deja s-a înălţat cea nouă, a fost dărâmată, iar materialul lemnos a fost vândut. În anul 1907, biserica a primit un nou iconostas, apoi în 1913 un nou altar, realizate de firma Rétay şi Benedek din Budapesta, cu ornamentaţie în stil istoricist şi picturi de inspiraţie bizantină.

Tezaurul descoperit în podul bisericii este icoana Născătoarei de Dumnezeu, care pare a fi identică cu cea despre care am amintit mai sus şi e posibil să fi fost icoana principală din iconostasul vechi.

În icoana pictată în tehnica tradiţională, Maria îl ţine pe mâna dreaptă pe Pruncul Isus, iar cu cea stângă arată spre El, „Hodighitria” făcând parte din tipul de icoană „Călăuzitoare”. Născătoarea ne arată calea, ţinându-l pe Isus pe braţul său şi arătând spre „EL” cu cealaltă mână. (Denumirea provine de la mănăstirea cu acelaş nume din Constantinopol). Isus dă binecuvântare cu mâna dreaptă, iar în cea stângă ţine un glob. Fundalul icoanei este argintiu, ornamentat cu o combinaţie de frunze de acant stilizate, gravate, dar se pot descifra iniţialele greceşti ale lui Isus şi a Născătoarei în aureola Pruncului Isus, cuvintele greceşti „Ho ôn” (Cel care există). Partea superioară a icoanei este încadrată de o ramă subţire de lemn de formă semicirculară, profilată şi două rozete sculptate din lemn. În momentul descoperirii, icoana se afla în stare de conservare foarte slabă.

După stil, se pare că icoana ar fi fost pictată în jurul anilor 1700, nu cu mult timp după înfiinţarea parohiei. Fiind în stare avansată de degradare, ea a fost restaurată timp de un an (în 2010), de către Tamás Seres, la Institutul de Restaurare a Facultăţii de Artă din Budapesta. Blatul din lemn al icoanei, tăblia, a fost conservată, părţile ce s-au sfărâmat au fost refăcute, părţile lipsă reconstruite. Pe icoană, deasupra capetelor Mariei şi al lui Iisus, la nivelul aureolelor, precum şi la gâtul lui Isus, putem observa urmele unor orificii, dovadă a faptului că aici erau odinioară fixate nişte bijuterii, ea fiind considerată şi numită „Icoană făcătoare de minuni”.

De o parte şi alta a materialului lemnos pe care a fost pictată icoana, a fost adăugată câte o bucată de lemn, pe care ulterior au fost fixate coloanele sculptate. Din acestea se păstrează doar un fragment din baza uneia, iar pe cealaltă parte un cui din fier forjat, ce avea rol de susţinere a coloanei. Coloanele lipsă au fost reconstruite după stilul icoanei găsite la Repenye (Ucraina), de sculptorul Szilágyi Mária, astfel încât partea originală şi cuiele au rămas la locul lor. Icoana a participat la expoziţii la Budapesta - Muzeul Naţional şi la Keszthely - în castelul Festetics.

Biserica este monument istoric, ocupând poziția 267, de pe lista Monumentelor Istorice a județului SM, cod: SM-II-m-B-05342. Este în curs de restaurare, faza 1.

 

Date despre parohie

Număr familii: 142

Număr credincioși: 378

Tineri sub 20 de ani - număr: 65

 

Adresă biserică: Str. Principală Nr. 154, 447174 Peleș, Jud. Satu Mare

Adresă casă parohială: Str. Principală Nr. 153, 447174 Peleș, Jud. Satu Mare

Contact:

Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Facebook: Nikolaos Görögkatolikus Portál

Site web: http://www.nicolaos.ro/nagypeleske/