Joi, 28 Martie 2024

Orar Liturgic

Zile Lucrătoare: 08:00 -Sf. Liturghie

Duminici și sărbători: 10:30 -Sf. Liturghie

Programul oficiilor de peste an

Alte Oficii: - Utrenie, Vecernie și pentru perioada anului: Paraclis, Acatist, Rozariu, Calea Crucii, Priveghere Euharistică copii, adulți

Sărbătorile Nașterii Domnului

În ajunul Craciunului: Oficiul Litiei - ora 19:00

Zilele de Crăciun: ora 10:30 - Sf. Liturghie

Sărbătorile Învierii Domnului

Ora 00:00 - Utrenia Învierii

Ora 8.00 – Sfânta Liturghie, Binecuvântarea mâncărurilor

Ora 16.00 – Vecernia

Activități care se desfășoară în parohie: cateheză copii, tineri, adulți, pelerinaje, excursii copii

Asociații și grupuri care activează în parohie: grupul de tineri ”Ioan Paul al II-lea”, Reuniunea Mariană, FPII, Ansamblul ”Pr.Dr.Vasile Lucaciu”

Descriere: Biserica a fost construită în 1890 de Pr. Dr. Vasile Lucaciu și finisată de fiul lui, Epaminonda Lucaciu. Parohia a fost reînființată în 1990 de episcopul Ioan Șișeștean. Vreme de 22 ani , oficiile religioase s-au celebrat în cimitirul satului.

În data de 21 noiembrie 2012 de sărbătoarea ”Intrării în Biserică a Maicii Domnului”, s-a câștigat definitiv și irevocabil procesul pentru obținerea Bisericii ce trena de 12 ani. Astfel parohia greco catolică  Șișești a redevenit proprietara lăcașului de cult.

Date despre parohie

Număr familii: 201