Joi, 25 Iulie 2024

Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” 

Str. ... nr...

Comuna Băsești

Jud. Maramureș

tel.

Preot paroh: pr. Gabriel Beșkid 

                

A fost ridicată în memoria lui Gheorghe Pop de Băsești (1835-1919), în grădina acestuia. Piatra de temelie a fost pusă în anul 2000, iar mănăstirea a fost sfințită în anul 2005. La eveniment au participat Preafericitul Lucian Mureșan, Preasfințitul Ioan Șișeștean (în acea vreme, Episcop de Maramureș), Preasfințitul Virgil Bercea (Episcop de Oradea) și Jean Claude Periset (Nunțiul Apostolic la București), peste 50 de preoți și numeroși credincioși.

Această mănăstire are 2 hramuri:

  • 23 Aprilie: „Sfântul Gheorghe” – zi în care este comemorat, de regulă, și Gheorghe Pop de Băsești
  • 15 August: „Adormirea Maicii Domnului”.

Ctitori: pr. Angel Zareczki și d-nul primar Ioan Călăuz.

Preot paroh: Beșkid Gabriel.

Programul sfintelor liturghii

L-V: ora 17.00 (iarna) și 18.00 (vara)

    S:  ora 9.00

    D:  ora 11.00

În fiecare prima Duminică din lună – Maslu de obște

 

 

 

000