Vineri, 29 Martie 2024

Vinerea Mare: Prohodul Domnului - ora 18:00

Zilele de Paști - Program de sărbătoare

Descriere

Rutenii au imigrat pe teritoriul localității Câmpulung la Tisa încă din secolul XVII, iar în 1771, deja exista parohia greco-catolică ruteană. Unele izvoare austro-ungare spun că prin 1770, majoritatea rutenilor s-au maghiarizat și în 1843, comunitatea greco-catolică ruteană avea liturghia bilingvă: ruteană și maghiară. Conform cărții Șemantismul Veneratului Cler al Eparhiei Greco-Catolice Romane a Maramuresului, Parohia Greco-Catolică figurează din 1778, biserica din piatră, din 1819, având hramul Adormirea Maicii Domnului. Desființată în 1948, Parohia Greco-Catolică din Câmpulung la Tisa a fost reînființată în anul 2013.

Date despre parohie

Număr familii: 8