Marți, 25 Iunie 2024
 

Parohia Greco-Catolică Câmpulung la Tisa

 

PROTOPOPIATUL

Ciscarpatin de Maramureș

 

Preot:

Balik Medard

  

 

Liturghie Duminicală: 10:30      


Orar Liturgic
  

Duminici: Sfânta Liturghie - ora 10:30

Sărbători: Sfânta Liturghie - ora 10:00

 

Sărbătorile Învierii Domnului

Joia Mare: Denia celor 12 Evanghelii - ora 18:00

Vinerea Mare: Prohodul Domnului - ora 18:00

Zilele de Paști - Program de sărbătoare

  

Descriere 

Rutenii au imigrat pe teritoriul localității Câmpulung la Tisa încă din secolul XVII, iar în 1771, deja exista parohia greco-catolică ruteană. Unele izvoare austro-ungare spun că prin 1770, majoritatea rutenilor s-au maghiarizat și în 1843, comunitatea greco-catolică ruteană avea liturghia bilingvă: ruteană și maghiară. Conform cărții Șemantismul Veneratului Cler al Eparhiei Greco-Catolice Romane a Maramuresului, Parohia Greco-Catolică figurează din 1778, biserica din piatră, din 1819, având hramul Adormirea Maicii Domnului. Desființată în 1948, Parohia Greco-Catolică din Câmpulung la Tisa a fost reînființată în anul 2013.

 

Date despre parohie

Număr familii: 8

Număr credincioși: 18

Tineri sub 20 de ani: 5 

 

Contact: E-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.