Vineri, 29 Martie 2024

Sfânta Liturghie - ora 8.00 şi 18.00

Duminici și Sărbători

Sfânta Liturghie - ora 10.00 şi 18.00

Programul oficiilor de peste an

Postul Mare:

- Liturghia darurilor înainte sfinţite: Miercuri şi Vineri -  ora 17.00

- Devoţiunea Calea Crucii: Luni, Miercuri şi Vineri - ora 18.00

Postul Adormirii Maicii Domnului: Paraclisul Maicii Domnului, ora 19.00

Sărbătorile Nașterii Domnului

Ajunul Crăciunului (24 decembrie) – Ora 8.00 – Ceasurile Împărătești; Ora 19:00 - Liturghia Sf. Vasile unită cu Vecernia (Luni-Vineri) sau Liturghia Sf. Ioan Gură de Aur

Zilele de Crăciun: Sf. Liturghie - ora 10:00

Sărbătorile Învierii Domnului

Săptămâna Mare

Luni, Marţi, Miercuri: Liturghia darurilor Înainte Sfințite, ora 8.00/ Devoţiunea Calea Crucii, ora 18.00

Joia Mare: Vecernia cu Liturghia Sf. Vasile, ora 9.00/ Denia patimilor (cele 12 Evanghelii), ora 18.00

Vinerea Mare: Ceasurile împărăteşti, ora 8.00/ Denia Prohodul Domnului, ora 18.00

Sâmbăta Mare: Vecernia cu Liturghia Sf. Vasile, ora 17.00

Denia Învierii Domnului, ora 23.45

Zilele de Paști: Liturghia sărbătorii, ora 10.00

Activități care se desfășoară în parohie: Cateheză biblică: Miercuri (la două săptămâni), ora 18.00; Întâlniri cu copiii şi tinerii – Vineri, ora 18.00; Cum să ne creştem copiii – întâlniri cu mamele: Vineri (o dată pe lună), ora 18.00; Cursuri de limbi străine: Miercuri (la două săptămâni), ora 18.00

Asociații și grupuri care activează în parohie: Asociația Reuniunea Mariană, Familia Inimii lui Isus, Comitetul pentru foaia parohială „Apostolul”, Corala de tineri.

Descriere

Piatra de temelie a bisericii a fost pusă în 29 iunie 1991 de către înalt Preasfinţitul Mitropolit şi Cardinal Alexandru Todea, avându-l alături pe P.S.S. Lucian Mureşan, Episcop de Maramureş, împreună cu alţi ierarhi şi preoţi ai Bisericii Române Unite cu Roma, Greco Catolică. Sfinţirea bisericii a avut  loc în 30 iunie 2002, de către IPSS Lucian Mureșan, PSS Ioan Șișeștean, împreună cu alţi episcopi. Subsolul bisericii este construit din cărămidă, biserica propriu zisă fiind o construcţie din lemn acoperită cu tablă metalică. Turnul bisericii (unul singur central) este din beton.

Date despre parohie

Număr familii: 414

Număr credincioși: 708

Tineri sub 20 de ani - număr: 55

Adresă biserică: B-dul Cloşca nr. 1A, Satu Mare.

Adresă casă parohială: Str. Rodnei, nr. 10, CP 440075, Satu Mare.

Facebook: https://www.facebook.com/BisericaSf.Ap.PetruSiPavelSm/