Vineri, 20 Septembrie 2024

Părintele Ursuleac Ionuț a fost numit Protopop al Protopopiatului Bucovinean

Prin Decretul Episcopal cu numărul 862, Părintele Ursuleac Ionuț, paroh de Cacica, Maidan și Runcu, a fost numit Protopop al Protopopiatului Bucovinean, din cadrul Episcopiei greco-catolice de Maramureș.

Născut la 13 ianuarie 1989 la Câmpulung Moldovenesc, părintele Ursuleac a urmat Școala primară și gimnazială din localitatea Cacica între anii 1996-2004, iar în perioada 2004-2008 a urmat Liceul Teologic Greco-Catolic din Oradea. Între anii 2008-2012, a studiat Teologie Greco-Catolică – secția Pastorală la Universitatea „Babeș Bolyai” Cluj Napoca, departamentul Oradea, fiind seminarist al Seminarului Sfinții Trei Ierarhi.

A urmat apoi cursurile de Masterat la Institutul Pontifical Oriental din Roma (2012-2015), specializarea Liturgică. S-a căsătorit cu Oana Sas la data de 10 octombrie 2015. Din noiembrie 2015 până în mai 2017 a fost colaborator în Redacția română de la Radio Vatican. A fost ridicat la treapta diaconatului pe 23 august 2016 de Preasfințitul Vasile Bizău, la biserica „Sfânta Maria” din Baia Mare și hirotonit preot la 07 decembrie 2016.

Din luna mai a anului 2017 a fost responsabil cu pastorația credincioșilor români de pe teritoriul Diecezei de Adria – Rovigo (Italia), fiind implicat, ca preot biritual, și în pastorația credincioșilor romano-catolici italieni din parohiile Boara Polesine, Granzette și Concadirame, iar mai apoi a celor din Bergantino și Melara. Din anul 2018 și până în anul 2024 a fost colaborator în Redacția săptămânalului diecezan ,,La Settimana".

Duminică, 20 iulie 2024, a fost instalat ca paroh de Cacica, Maidan și Runcu.

Bunul Dumnezeu să-l însoțească cu harurile Sale în îndeplinirea misiunii primite!