Vineri, 20 Septembrie 2024

,,Apel către cer” a fost tema taberelor de vară organizate în parohiile de pe Valea Izei

,,Apel către cer” a fost tema taberelor de vară pentru copii pe care Surorile lui Isus Răscumpărătorul le-au organizat în parohiile: Dragomirești, Bârsana, Călinești și Ieud, în luna iulie 2024. Alegerea temei din acest an a găsit inspirație în parcursul pe care Biserica universala îl face, la invitația sfântului părinte papa Francisc care, a dedicat acest an redescoperirii marii valori și necesității absolute a rugăciunii în viața personală, în viața Bisericii și în lume ca pregătire la Jubileul 2025. Copiii au fost receptivi și s-au implicat frumos în activitățile propuse, au conștientizat frumusețea de a-l avea pe Dumnezeu printre cei dragi, ca pe un prieten, căruia să-i împărtășești trăirile zilnice, bucuriile, reușitele dar și dificultățile întâlnite „apelându-L” prin rugăciunea personală, a inimii, sau prin rugăciunea în comun, împreună cu familia sau, cu comunitatea parohială. Știm că ne putem adresa Lui printr-o rugăciune de cerere, de mulțumire sau de laudă și trebuie să o facem cu evlavie, supunere, umilință, statornicie și, desigur, cu multă încredere. Au fost impresionante sinceritatea și seriozitatea cu care copiii, închizându-și ochișorii, s-au adresat lui Dumnezeu printr-o rugăciune izvorâtă din inimă. Taberele, în fiecare parohie, au avut o frumoasa participare a copiilor și o fructuoasă colaborare a părinților și a preoților parohi. Suntem recunoscătoare tuturor și mulțumim Bunului Dumnezeu pentru ocrotirea, binecuvântarea și harul cu care ne însoțește neîncetat.

Sr. Mariana