Joi, 25 Aprilie 2019

Monument în memoria Corpului de Voluntari Ardeleni din Primul Război Mondial ridicat la Mocira

Duminică, 02 septembrie 2018, Preasfințitul Părinte Vasile Bizău s-a aflat în mijlocul credincioșilor din parohia Mocira, protopopiatul Baia Mare.

După celebrarea liturgică, Preasfinția Sa a binecuvântat noul monument ridicat în memoria Corpului de Voluntari Ardeleni din Primul Război Mondial, și a oficiat parastasul pentru toți eroii care au luptat în armata română în timpul Războiului.

Monumentul, amplasat în curtea bisericii greco-catolice din localitatea Mocira, a fost ridicat prin grija și truda Domnului Gheorghe Brânzei, fiu al satului Mocira și nepotul soldatului Constantin Brânzei, care a făcut parte din Corpul Voluntarilor Ardeleni și care a fost decorat de Regele Carol al II-lea cu medalia ,,Ferdinand I”.

Ridicat în Anul Centenar în care ne găsim, monumentul este un omagiu și o recunoștință pentru toți eroii neamului românesc care au luptat pentru înfăptuirea României moderne.

Biroul eparhial de presă

mocira1 resize

mocira2 resize

mocira3 resize

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.