Marți, 28 Mai 2024

Comunicat: Părintele Eduard-Felician Fischer a fost numit Protopop al Protopopiatului Satu Mare

Pe data de 3 martie 2024, Duminica Fiului risipitor, Preasfinția Sa Vasile Bizău, Episcop greco-catolic de Maramureș, l-a numit în funcția de Protopop al Protopopiatului Satu Mare pe părintele Eduard-Felician Fischer. Numirea a fost făcută în virtutea cann. 276-278 din Codul Canoanelor Bisericilor Orientale, prin Decretul Nr. 260/03.03.2024.

Părintele Fischer îi urmează în funcție părintelui Roman Dumitru, protopop de Satu Mare în perioada 6 mai 1993 – 8 noiembrie 2023.

Părintele Eduard-Felician Fischer a primit numirea de vicar parohial în parohia „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din Satu Mare pe data de 28 septembrie 2021, după transferul din Eparhia de Oradea, unde a slujit ca preot opt ani.

Bunul Dumnezeu să-l însoțească în noua misiune și să reverse asupra sa alese binecuvântări!

Biroul eparhial de presă

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.