Marți, 23 Iulie 2019

Intalnirea anuala a Reuniunii Mariane din protopopiatele Satu Mare si Oas

Intalnirea anuala a Reuniunii Mariane din protopopiatele Satu Mare si Oas

10 august 2018 – MANASTIREA  PRILOG

PROGRAM DE ACTIVITATE

Tema intalnirii: “Taria in credinta prin Maria”

Textul de meditat: Episcopii Greco-catolici martiri - model de tarie in credinta - Nici vanturile nici valurile vietii nu i-au putut schimba pe episcopii nostri  de la credinta cea una si sfanta catolica,in pelerinajul pamantesc petrecut alaturi de Isus si Maica Domnului pentru a primi cununa  cereasca – rasplata constiintei curate si a datoriei implinite.

Activitatile se vor desfasura  la Manastirea Baziliana Prilog sub indrumarea  parintilor prezenti in aceasta zi la intalnire. 

VINERI 10 august 2018

Ora 10,00Sosirea membrilor Reuniunii Mariane din protopopiatele Satu Mare si Tara Oasului si primirea la Manastirea Prilog.

Ora 10,30 Sfanta Liturghie - celebrata de toti preotii prezenti urmata de predica si cuvantul de deschidere al intalnirii tinut de pr. protopop Iacob Feier

Ora 12,00Prima meditatie tinuta de  Pr.Vraja Vasile.   

Ora 12,30Reflexie. Meditatie individuala asupra cuvantului de invatatura; Silentiu

Ora 13,00Rugaciune comuna in biserica la Icoana Maicii Domnului. Rugaciunea  Unchiului  Mihai - Prima si al doua rugaciune  a unchiului Mihai ;

Ora 13,30Gustare individuala, odihna, relaxare, meditatie

Ora 15,00Recitarea  Sf.Rozariu(misterele de lumina)  Intonarea unui cantec marian.  Prezentarea grupurilor venite din parohiile protopopiatelor. Activitatea Reuniunii Mariane in parohii  si recomandari care se impun pentru activizarea membrilor RM.

Ora 16,00A doua meditatie  a pr.dr. Timbus Ioan - BM

Ora 16,30Reflexie. Meditatie individuala asupra cuvantului de invatatura; Silentiu

Ora 17,00Paraclisul Maicii Domnului – RM Satu Mare.

Ora 17,30 Meditatii personale,rugaciuni la Icoana Maicii Domnului

Ora 18,00A treia meditatie tinuta de Pr.Fodorut Florin - SM

Ora 18,30Reflexie. Meditatie individuala asupra cuvantului de invatatura; Silentiu 

Ora 19,00Concluzii prezentate de Ana Maria  Zbona - RM Tarsolt si Vida  Maria RM Satu Mare membre  in comitetul eparhial al  Reuniunii Mariane; Impresii ale participantilor la intalnire; Cantec Marian  

Tema principala din acest an a fost “Taria in credinta prin Maria

Sa ne indreptam atentia  spre’’Mama Noastră“ care ne oferă viaţa ei de rugăciune şi ne arată cum se poate creşte spiritual. Totul se îndreaptă spre persoana lui Isus Cristos. Sfanta Fecioara Maria  ştie că toate calităţile ei rezultă doar din relaţia ei personală cu Isus Cristos. Toate  sfaturile Ei au un singur scop: să ne aducă la Isus. Şi a veni la Isus înseamnă să atingi izvorul vieţii care are apa ce nu seacă niciodată. Pentru că Isus este modelul unui om care este în acelaşi timp Dumnezeu.

Ora 19.30 Rugaciune de multumire la  Icoana Maicii Domnului  si  la  mormantul Unchiului Mihai;

Ora 20,00Gustare individuala,odihna,meditatie

De la ora 21 si pe tot parcursul noptii va fi program  in biserica  tinut de parintii bazilieni prezenti: Vecernia, Acatistul Maicii Domnului, Rozarul de marire, Adoratie euharistica tinuta de Pr.Anton Crisan  din Cluj Napoca cu grupul de rugaciune “Triunful Inimii Neprihanite”, Cantece  euharistice mariane, Canonul Domnului nostru Isus Cristos, Canonul ingerului pazitor, Acatistul sfintilor Arhangheli Mihail si Gavril

Ora 5 Sfanta Liturghie

Ora 6.30 Incheiere, Plecarea acasa

Prilog  10 August 2018  

Ana Maria Zbona- RM Tarsolt

Vida Maria Iuliana RM  Satu Mare

  Membre in Comitetul Eparhial al RM

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.