Vineri, 29 Martie 2024

Comunicat de Presă: Episcopii greco-catolici se reunesc la Blaj în sesiunea de toamnă a Sinodului Episcopilor

Sub președinția Preafericitului Părinte Cardinal Lucian Mureșan, se va desfășura la Blaj în intervalul  2-4 noiembrie 2016 sesiunea ordinară de toamnă a Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.

Sinodul va aborda diferite teme din viaţa Bisericii, cu precădere tematici de ordin pastoral, administrativ, canonic și liturgic.

Totodată, episcopii sinodali vor participa în Catedrala Arhiepiscopală Majoră „Sf. Treime” din Blaj, la o manifestare culturală dedicată împlinirii a 200 de ani de la trecerea la cele veșnice a cărturarului iluminist Gheorghe Șincai.

Sinodul Episcopilor îi reuneşte pe toţi Episcopii Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, din România şi din afara granițelor țării, reunindu-se în sesiune ordinară de două ori pe an, primăvara şi toamna.

Blaj, la 31.10.2016

Pr. Cristian Crișan