Sâmbătă, 24 Octombrie 2020

Episcopii Catolici îndeamnă credincioșii să participe cu responsabilitate la alegerile europene din 26 mai 2019

 

Reuniți în sesiune plenară de primăvară la Ciofliceni (în zilele de 10-12 aprilie a.c.), Episcopii Catolici de ambele rituri au considerat important să dea o declarație referitoare la alegerile europene care se aproprie. În textul declarației, aceștia invită toți oamenii de bună credință, dar în special pe credincioșii catolici să-și exercite dreptul și responsabilitatea de a participa la votul de pe data de 26 mai, deoarece, explică ierarhii: „Viitorul nostru depinde, în mare măsură, de rezultatele acestor alegeri, întrucât ele vor contribui fie la slăbirea, fie la consolidarea legăturilor dintre statele continentului nostru, la îndepărtarea dintre cetățeni sau la apropierea lor pe un fundament solid de cooperare și respect reciproc”. 

Întrucât Biserica Catolică a contribuit în mod substanțial la construcția Europei, ierarhii Bisericii îndemnă la a-i vota pe acei candidați care, în programul lor, urmăresc binele comun și promovează valorile creștine, care au plăsmuit societatea europeană. Întreg textul declarației CER îl puteți citi aici

Biroul eparhial de presă

 


 

 
000

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.