Miercuri, 24 Iulie 2024

15 August 2017 – Hram și Simpozion la ȘIȘEȘTI: Pr. dr. Vasile Lucaciu – o viață pentru un ideal

Pe data de 15 August 2017, în ziua sărbătoririi hramului bisericii, va avea loc la Șișești simpozionul științific „Pr. dr. Vasile Lucaciu – o viață pentru un ideal”. Organizator al evenimentului este Parohia Greco-Catolică Șișești, în colaborare cu Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș și cu Primăria Șișești.

Programul zilei va începe la ora 9:00 cu Utrenia și Rozariul, recitate în biserica Greco Catolică „Adormirea Maicii Domnului”, biserica numită „A tuturor Românilor”, ctitorită de către părintele dr. Vasile Lucaciu (1852-1922), pe vremea când era paroh de Șișești. De la ora 10:30 va fi celebrată Sfânta Liturghie, iar de la 12:30, va avea loc lansarea cărții „Luptând pe două fronturi: memorandistul Vasile Lucaciu” (de Simion Retegan, Ed. Argonaut). Lucrarea va fi prezentată de către pr. dr. Ioan Tîmbuș (lector univ., Universitatea Tehnică Cluj-Napoca, Centrul Universitar Nord Baia Mare). De la 12:45, va avea loc o serie de comunicări științifice referitoare la contribuția adusă de pr. dr. Vasile Lucaciu la făurirea României Moderne. Vor interveni: dr. Simion Retegan (cercetător științific I, Institutul de Istorie „George Barițiu” din Cluj Napoca al Academiei Române), conf. univ. dr. Valentin Orga (director general, Biblioteca Centrală Universitară „Lucian Blaga”, Cluj-Napoca), dr. Blaga Mihoc (prof. univ. – Universitatea „Babeș-Bolyai” din Cluj Napoca, Departamentul din Oradea al Facultății de Teologie Greco-Catolică), dr. Constantin Băjenaru (cercetător științific III, Muzeul Țării Făgărașului „Valer Literat”) și Lucia Pop (muzeograf, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș).

De la ora 13:30, va avea loc vernisajul expoziției „Închinare Maicii Domnului. Omagiu păstrătorilor de țară și neam – 100 de ani de la nașterea pictorului Constantin Dipșe” (1917, Șurdești – 2010, București). Doamna Maria Dipșe, soția artistului, va prezenta viața și opera acestuia. Programul zilei se va încheia cu un moment artistic susținut de ansamblul „Vasile Lucaciu” din Șișești (ora 13:45).

Apropierea sărbătoririi unității tuturor românilor, la Centenarul Marii Uniri „ne îndeamnă la meditație și reconstrucție spirituală, iar starea de spirit trăită de bunicii și străbunicii noștri contemporani sau participanți la Marea Adunare Națională, ar trebui să fie resimțită și în inimile noastre”, citim în invitația la eveniment, semnată de către dr. Marius Câmpeanu, curatorul simpozionului (șef Secția Istorie, Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș).  

Biroul eparhial de presă

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.