Luni, 24 Iunie 2024

SATU MARE: 80 de ani de la sfințirea capelei „Familia Popp”

Duminică, 30 octombrie 2016, parohia „Sfântul Iosif” din Satu Mare a sărbătorit  80 de ani de la sfințirea Capelei cu numele „Familia Popp”. Capela a fost construită între anii 1935-1936 de către familia Popp, familie ce a dat bisericii greco-catolice mai multe generații de preoți. „Destinată inițial spre a servi drept cavou mortuar și capelă pentru serviciile religioase ale familiei, a căpătat, după donația generoasă a acelorași membri ai familiei [care au și construit-o], statutul de parohie și a intrat astfel în slujba comunității românești greco-catolice”, citim în broșura publicată cu ocazia evenimentului, „1936-2016. Capela Familia Popp”.

Programul din ziua sărbătorii a cuprins recitarea sfântului Rozar, de la ora 10:15, urmat de primirea Preasfințitului Vasile Bizău și Sfânta Liturghie Arhierească, celebrată de la ora 11:00. La sfârșitul Sfintei Liturghii s-a celebrat un Parastas pentru ctitorii Capelei, iar domnul Felician Pop (director al Muzeului Județean) a prezentat un traseu istoric al capelei și al familiei Popp. După ce, la instaurarea regimului comunist în România, Capela a fost ocupată de parohia ortodoxă și folosită până în anul 2000 ca și capelă parohială, iar apoi doar ca și capelă mortuară, aceasta a fost retrocedată Bisericii Greco-Catolice în anul 2005. Timp de un an, în parohie a slujit părintele Nicolae Huzău (paroh de Botiz), iar din anul 2006, parohia este păstorită de părintele Cristian Ioan Sabău. Au urmat lucrări de renovare a capelei, care au început în anul 2006 și s-au terminat în 2014, când a fost și sfințită de Preasfințitul Vasile Bizău.

Biroul eparhial de presă 

 

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.