Miercuri, 04 Octombrie 2023

A apărut al treilea număr al revistei eparhiale „Lumina Credinței”

A ieșit de sub tipar al treilea număr al publicației trimestriale a Episcopiei Greco-Catolice de Maramureș, „Lumina Credinței”.

În debutul revistei găsim Mesajul papei Francisc, dat pentru Ziua Mondială de rugăciune pentru îngrijirea Creației. Părintele prot. can. Gîrboan Emil ne prezintă Canonul de Rugăciune către Domnul nostru Isus Hristos, în articolul cu titlul „Nu mă încredința folosinței omenești”. Urmează articolul „Trăirea credinței în vremuri de pandemie”, de pr. Vasile Trifoi și „Cultul sfinților – considerații omiletice” de pr. Ioan Balea.

În acest număr, părintele Lucian Lechințan, s.j., scrie despre arta lui Giotto, articolul cu titlul „Sub vălul Plautilei, Giotto și tripticul Stefaneschi de la Vatican”. Părintele Laurențiu Costin scrie articolul „Stima de sine și calitatea vieții”, iar părintele dr. Marusciac Florin apare cu titlul „Alergând spre fericire”. Profesorul dr. Cornel Munteanu scrie despre „Poezia de taină din reviste din exil – Poezia Regăsire de Mihai Cismărescu”, iar pr dr. George Nicoară aprofundează în acest număr al revistei „Lupta lui Iacob”. Urmează articolul „Considerații privind Conciliul Ecumenic Vatican I și Biserica Greco-Catolică Română”, semnat de către dna. Antoneta Turda și prezentarea parohiei Siret, realizată de pr. Vasile Daniel Pop. La pagina 29 găsim traducerea articolului „Viața veacului ce va să fie”, de Giandomenico Mucci, iar la pagina 32, pr. Taloș Marius, s.j., scrie despre cartea „In sinu Jesu”, articolul cu titlul „O carte stetoscop”.  

Revista se poate achiziționa din parohii sau de la Sediul Episcopiei, la prețul de 5 Ron.

Biroul eparhial de presă

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.