Joi, 28 Martie 2024

Părintele Simion Ilieș a trecut la Domnul

După un an de luptă cu boala, părintele Simion Ilieș a trecut la cele veșnice duminică, 1 ianuarie 2023, la vârsta de 57 de ani și în al 30-lea an de preoție.

Slujba de înmormântare va avea loc joi, 5 ianuarie 2023, ora 13:00, la biserica „Sfânta Cruce” din Baia Mare. Parastasul se va oficia miercuri, 4 ianuarie, de la ora 18:00, la aceeași biserică.

Date biografice:

Părintele Ilieș Simion-Vasile s-a născut pe data de 3 iunie 1965, în Baia Mare, Jud. Maramureș.

În anul 1993 a absolvit Institutul Teologic „Ep. Dr. Alexandru Rusu” din Baia Mare. A fost hirotonit preot în același an, pe data de 7 noiembrie, de Preasfințitul Lucian Mureșan, episcop de Maramureș la acea vreme.

În data de 3 august 1994 a fost numit paroh la Parohia „Sfânta Cruce” din Baia Mare. Între anii 2002-2011 a ocupat funcția de vicar general al Eparhiei Greco-Catolice de Maramureș

Bunul Dumnezeu să-l primească în Patria Sa Cerească, unde toți sfinții și drepții se odihnesc!