Miercuri, 12 Iunie 2024

A apărut revista eparhială „Lumina Credinței” - nr. 4/2022

A fost tipărit numărul 4 din 2022 al revistei eparhiale „Lumina Credinței”, publicație trimestrială a Episcopiei Greco-Catolice de Maramureș.

Revista se deschide cu articolul „Fără pace suntem cu toții învinși”, semnat A. Mărtinaș – Varican News.

Părintele protopop can. Emil Gîrboan semnează articolul „Ție, Apărătoarei Doamne, mulțumiri ți-aducem”, iar părintele Vasile Trifoi tratează tema „Sinodalitate și timp”. Părintele Florin Fodoruț vine în acest număr cu articolul intitulat „Cu ochi îngerești”, iar Părintele dr. Vasile Iusco scrie articolul „Centenarul unui erou național”. La paginile 12-13 regăsim articolul părintelui Cornel Dîrle, cu titlul „Zis-a Domnul Domnului meu… (PS 109,1)”. În acest număr, pr. Emil-Marian Ember scrie articolul „Originalitatea păcatului sau când diavolul își promovează palmaresul”.

Pr. Laurențiu Costin scrie despre „Isus și fronturile politice”, iar pr. dr. Florin Marușciac semnează articolul „Podoaba spiritului blând”.

Pr. dr. George Marius Nicoară scrie „Despre anotimpurile vieții”, iar Dna. Antoaneta Turda, „Convertirea lui Coehlo”.

În continuare apare articolul părintelui Octavian Frinc, cu titlul „Somnul rațiunii” și al dl. Dorin Ștef „Marmația – Datini și obiceiuri de iarnă”. La secțiunea „Prezentarea parohiilor”, părintele Vasile Daniel Pop expune date legate de Parohia cu hramul „Nașterea Maicii Domnului”, din Porumbești. Pr. Alin Vara semnează articolul „Martiră e întreaga umanitate”. Și doamna Adriana Zaharia, „In memoriam Dr. Vasile Lucaciu”. La paginile 34-37 putem citi articolul „Fiecare cuplu este o „gradină„” scris de Pr Jean Pierre-Sonnet SJ.

Revista se poate achiziționa din parohii sau de la Sediul Episcopiei, la prețul de 7,5 Ron. Un abonament anual costă 30 Ron.

Biroul eparhial de presă

000

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.