Joi, 18 Aprilie 2024

Comunicat: Centre de primire refugiați pe teritoriul Eparhiei Greco-Catolice de Maramureș. Unde facem donațiile de susținere?

Pe teritoriul Eparhiei greco-catolice de Maramureș, sunt pregătite următoarele centre cu scopul de a primi persoane venite de Ucraina:

• Surorile CMD continuă cu primirea mamelor cu copii care ajung la graniță - 72 locuri
  • Surorile Benedictine de Caritate din Sighet - 50 locuri
  • Ordinul Fraților Minori Capucini din Sighet - 20-25 locuri
  • Structura parohiei din Strâmtura - 40 locuri
  • Structura Eparhiei din Vișeu – 35 locuri
  • Parohia Botiz – 50 locuri
  • IT Expert Logistic Sighetu Marmației – în parteneriat cu Caritas MM - 35 locuri
  • În parohiile de pe teritoriul Eparhiei este deschisă lista cu familiile care se oferă să cazeze persoane în cazul în care centrele puse la dispoziție își vor epuiza locurile. Listele vor fi centralizate la Episcopie.

Donații

1. Cei care doresc să facă o donație în bani, o pot face în contul: RO85RNCB0182034154220001 – Asociația Diecezană Caritas Greco-Catolic Maramureș – CIF. 11326615. – Asociația asigură mesele și plătește facturile de utilități ale centrelor, în limita fondurilor disponibile.
  1. Cei care doresc să doneze alimente neperisabile sau produse de igienă sunt informați că s-a deschis un nou depozit la subsolul bisericii greco-catolice din Sighet (Str. Bogdan Vodă nr.78).

Din acest depozit, părintele vicar Colopelnic Vasile va organiza transporturi spre Ucraina, prin Departamentul de migrație al Bisericii greco-catolice ucrainene. Caritas, de asemenea caută să deschidă un coridor în acest sens.

Este indicat să fie donate alimente neperisabile, care se pot transporta ușor și care nu se alterează.

Voluntariat

Zece voluntari, seminariști la Cluj vor ajunge spre a ajuta surorile CMD la centrul lor.

S-a constituit un grup de 20 de voluntari care lucrează împreună cu Caritas Greco-Catolic pentru buna desfășurare a muncii în celelalte centre. De asemenea, sunt așteptați cu brațele deschise toți cei care au disponibilitate să muncească în acest scop.

Date de contact:

Asociația Diecezană Caritas Greco-Catolic Maramureș

Tel: 004 -0362-401169

Mobil: 004- 0744163030 – pr. Dunca Gheorghe (director)

www.caritasmm.ro

CIF. 11326615