Miercuri, 04 Octombrie 2023

Sărbătoarea „Nașterea Maicii Domnului” (8 septembrie 2020)– Invitație la Șișești

Părintele Gabriel Horț împreună cu Consiliul parohial ne invită să luăm parte la pelerinajul care se organizează anual la Șișești, marți, 8 septembrie 2020, de sărbătoarea „Nașterea Maicii Domnului”. Sfânta Liturghie Arhierească va fi celebrată de la ora 10:30.

Redăm mai jos cuvintele Fericitului Alexandru Rusu, primul episcop al Eparhiei de Maramureș, care a instituit acest pelerinaj, prin decretul dat la 1 iunie 1933: „Deodată am socotit a fi potrivit să participăm de acum înainte și la unul din pelerinajele obișnuite la biserica votivă de la Șișeștii marelui ctitor, care a fost Vasile Lucaciu, și fiindcă această biserică este închinată tot Maicii Domnului, am fixat pentru acest peregrinaj ziua de 8 Septemvrie, Nașterea Preacuratei Fecioare”.

 

Biroul eparhial de presă

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.