Marți, 27 Octombrie 2020

Din 1 septembrie suntem invitați să ne rugăm pentru creație - Începe „Timpul Creației”

„Ne vom ruga împreună pentru creație și pentru semenii noștri, ca toți să găsească curajul să trăiască în tot mai strânsă comuniune cu creația”, citim pe situl SeasonofCreation.org/it, site care cuprinde toate informările și inițiativele cu privire la cum să trăim mai bine „Timpul Creației”.

Ce este „Timpul Creației”?

Este o perioadă de aproximativ o lună (1 septembrie - 4 octombrie), în care Consiliul Mondial al Bisericilor încurajează la rugăciune mai intensă și acțiuni concrete de ocrotire a planetei.

Perioada nu a fost aleasă întâmplător, ci face legătura între două zile importante din acest punct de vedere: 1 septembrie marchează Ziua mondială de rugăciune pentru ocrotirea creației, iar pe 4 octombrie, este sărbătorit sfântul Francisc din Assisi, patronul ecologiei.

Tema anului 2020

Tema sub care se va desfășura în acest an „Timpul Creației” este ”Jubileu pentru Pământ: ritmuri noi, speranță nouă”.

Declarație comună

Recent, a fost publicată o Declarație comună semnată de președintele Consiliului Conferințelor Episcopale din Europa – cardinalul Angelo Bagnasco – și președintele Conferinței Bisericilor din Europa – Rev. Christian Krieger, prin care cei doi salută inițiativa „Timpul Creației”.

Declarația atinge subiectul pandemiei actuale și explică faptul că aceasta „ne-a făcut să ne dăm seama mai mult ca niciodată că trăim într-un raport de interconexiune". Face apel la asumarea responsabilității de a fi atenți spre a îngriji sănătatea a planetei și de a împiedica deciziile care conduc la devastarea mediului sau la schimbări climatice.

Inițiativă ecumenică

„Timpul Creației” este o inițiativă ecumenică, la ea aderând confesiunile: catolică, ortodoxă, anglicană, luterană și reformată.

Rugăciunea Papei Francisc

În acest an, „Timpul Creației” capătă un caracter special, întrucât se desfășoară în anul în care se aniversează 5 ani de la publicarea Enciclicei papei Francisc „Laudato Sì”, ce tratează tocmai problema ocrotirii casei noastre comune. La deschiderea anului special dedicat acestei aniversări, pe 24 mai 2020, papa a lăsat o rugăciune comună pe care să o rostim pe parcursul anului, până în 24 mai 2021.  

 

Redăm mai jos rugăciunea propusă de papa Francisc:


Dumnezeule iubitor,
Creatorul cerului, al pământului și a toate câte sunt în ele.
Deschide-ne mințile și mișcă-ne inimile,
pentru a putea fi parte a creației, dar al tău.

Fii alături de cei nevoiași în aceste vremuri dificile,
de cei mai săraci și mai vulnerabili.
Ajută-ne să arătăm solidaritate creativă în înfruntarea
consecințelor acestei pandemii globale.
Fă să fim curajoși în îmbrățișarea schimbărilor destinate
Căutării binelui comun.

Acum, mai mult ca niciodată, când putem cu toții să ne simțim
interconectați și interdependenți.
Ajută-ne să ascultăm și să răspundem
la strigătul pământului și la strigătul celor săraci.
Fie ca suferințele prezente să însemne durerile nașterii
unei lumi mai fraterne și mai sustenabile.
Sub privirea iubitoare a Mariei Ajutorul creștinilor,
te rugăm prin Cristos Domnul nostru.
Amin.

Talida Trifoi – Biroul de presă

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.