Joi, 24 Septembrie 2020

Cum postesc credincioșii greco-catolici în Postul Crăciunului

Vineri, 15 noiembrie, începe Postul Crăciunului.

„Postul este reţinerea totală sau parţială de la anumite alimente şi băuturi, pe un timp mai lung sau mai scurt, în scop religios-moral. Această reţinere de la mâncăruri şi băuturi trebuie să fie însoţită de reţinerea de la gânduri, cuvinte şi fapte rele, ceea ce înseamnă că postul trupesc trebuie să fie însoţit de postul sufletesc”, citim în Anexa decretului Arhiepiscopului Major Lucian Mureșan (20/21.05.2009), intitulată „POSTUL ŞI AJUNUL în Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică”.

Potrivit aceluiași document, în postul Naşterii Domnului (Postul Crăciunului) se ţine post comun.

Postul comun (obişnuit), este postul în care se admite consumarea mâncărurilor gătite de post, excluzându-se carnea şi grăsimile de origine animală. Este permisă consumarea peştelui, vinului, untdelemnului, ouălor şi produselor lactate.

Biroul eparhial de presă

postul craciun 2019

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.