Marți, 23 Iulie 2019

Album omagial „Ep. Dr. Alexandru Rusu - Martir al Bisericii și Erou al Neamului Românesc” la 56 de ani de la Nașterea la Cer

În data de 9 mai 1963, episcopul dr. Alexandru Rusu trecea la cele veșnice în închisoarea din Gherla după 14 ani și 6 luni petrecuți în anchete din partea regimului comunist, în domicilii forțate și în închisori.
Martir al Bisericii și erou al neamului românesc, episcopul Rusu va fi beatificat - alături de ceilalți șase episcopi martiri ai Bisericii Române Unite -, pe data de 2 iunie 2019, la Blaj, de către Papa Francisc.
În onoarea primului episcop al Eparhiei de Maramureș, dr. Alexandru Rusu, Episcopia Greco-Catolică de Maramureș a publicat un album ce îi prezintă viața, activitatea pastorală și perioada martiriului.

Biroul eparhial de presă

ps rusu

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.