Marți, 19 Martie 2024

21 iulie 2017: Cea de-a 101-a noapte de veghe va avea loc la mănăstirea din PRILOG, Țara Oașului

Cea de-a 101-a noapte de veghe la nivel național va avea loc pe 21-22 iulie 2017 la Mănăstirea Baziliană din Prilog, Țara Oașului.

Programul va debuta vineri, 21 iulie, ora 18:00 și va cuprinde următoarele momente:

VINERI – 21 iulie 2017

Ora 1800 - Cuvânt de deschidere

Imnul Icoanei de la Bixad

Prezentarea Ordinului Sf. Vasile cel Mare

Prezentarea Icoanei Maicii Domnului de la Bixad

Vecernia

Sf. Liturghie - Rit Greco-Catolic

Acatistul Sf. Ap. Petru și Pavel

Prezentarea Fratelui Mihai Neamțu - OSBM, din Prilog

Sf. Rozariu

Ora 2300 - Sf. Liturghie - Rit Romano-Catolic

SÂMBĂTĂ – 22 iulie 2017

Adorație Euharistică

Procesiune cu Sf. Euharistie în jurul Bisericii Mănăstirii

PAUZĂ

Ora 200 - Sf. Rozariu

Calea Crucii

Paraclisul Maicii Domnului

Sf. Rozariu

Ora 500 - Sf. Liturghie - Rit Greco-Catolic

Nopțile de veghe, care să desfășoară cu frecvență bimestrială din anul 2000, reunesc sute de credincioşi şi preoţi greco-catolici, romano-catolici şi ortodocşi din toată țara, care se roagă împreună timp de 12 ore pentru pacea în lume, apărarea copiilor nenăscuţi, pentru sfinţenia preoţilor, ispăşirea şi repararea păcatelor lumii întregi, pentru Sfântul Părinte, dar şi pentru intenţiile personale ale credincioşilor prezenți.

Programul va fi transmis în direct la Radio Maria – partener media al nopților de veghe.