Vineri, 24 Iunie 2022

Excelența Sa Jean-Louis Bruguès și Excelența Sa Miguel Maury Buendia - pentru 3 zile în Eparhia greco-catolică de Maramureș

În aceste zile, Eparhia greco-catolică de Maramureș are bucuria de a primi în vizită atât pe Nunțiul Apostolic la București, Excelența Sa Miguel Maury Buendia, cât și pe Excelența Sa Jean-Louis Bruguès – arhivist și bibliotecar al Sfintei Biserici Romane. Cei doi Arhiepiscopi se află pe teritoriul Eparhiei pentru a participa la două evenimente însemnate pentru Biserica noastră locală: Simpozionul Comuniune Eclezială – Eparhia de Maramureș și Sfântul Scaun, care va avea loc pe data de 12 mai, ora 16:30 la Centrul Millennium din Baia Mare și Pelerinajul anual la Cimitirul Săracilor din Sighetu Marmației, care va avea loc pe data de 13 mai, ora 9:15. La cele două evenimente sunt invitați și așteptati toți Episcopii catolici din România.

Într-un interviu acordat pe data de 24 februarie postului de radio Radio Vatican (moderator A. Dancă), Monseniorul Jean-Louis Bruguès anunța astfel vizita în Eparhia noastră: „Sunt prevăzute două călătorii. Prima, în luna mai, în România pentru a organiza o expoziție despre dieceza de Maramureș. Este o biserică locală care a suferit mult în timpul comunismului și, prin urmare, vrem să dăm acestei dieceze relativ tinere posibilitatea de a pregăti o vitrină culturală pentru a face cunoscută catolicilor, evident, dar și întregii societăți, propria istorie. Toate acestea, într-o perspectivă de recunoaștere socială și, desigur, bisericească”.

Program: 

Vineri, 12 mai, ora 11:00, Mons. Jean-Louis Bruguès, însoțit de Preasfințitul Vasile Bizău, vor vizita Biblioteca Județeană „Petre Dulfu” din Baia Mare

De la ora 16:30 va avea loc, la Centrul Millennium din Baia Mare, Simpozionul Comuniune Eclezială – Eparhia de Maramureș și Sfântul Scaun - cu participarea Episcopilor catolici din România, a Nunțiului Apostolic și a E. Sale Jean-Louis Bruguès

Sâmbătă, 13 mai, ora 9:15: Pelerinaj anual la Cimitirul Săracilor din Sighetu Marmației - cu participarea Episcopilor Catolici din România, a Nunțiului Apostolic și a E. Sale Jean-Louis Bruguès

Duminică, 14 mai, ora 10:00, la biserica „Sfânta Maria” din Baia Mare va avea loc Sfânta Liturghie Arhierească celebrată de către Preasfințitul Vasile Bizău împreună cu Mons. Jean-Louis Bruguès, care va rosti și cuvântul de învățătură.

Biroul eparhial de presă

 

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.