Joi, 30 Martie 2023

A fost înființată la Satu Mare Uniunea „Sfânta Pyrisca (Eirene) a dinastiei Arpadiene”

Duminică, 1 mai a.c., la biserica greco-catolică Sfântul Nicolae din Satu Mare, zece membre din Uniunea Sfânta Pyrisca (Eirene) a dinastiei Arpadiene au depus jurământul și astfel au înființat oficial această asociație.

În Transilvania, cu 90 de ani în urmă, la Arad s-a înfiinţat prima asociaţie catolică pentru supravegherea mişcării feministe ardelene sub patronajul şi conducerea Congregaţiei de Misiune Socială, numită Federaţia asociaţiilor femeilor catolice din Ardeal. Rolul acestei Federaţii era coordonarea tuturor mişcărilor catolice de femei, de pe întreg teritoriul Transilvaniei. Federaţia şi-a propus să devină centrul spiritual şi veriga de legătură între toate grupările catolice de femei.

Existau cinci secţii separate. În Secţia Socială funcţionau subunităţile locale ale Misiunii Catolice pentru femei şi diverse asociaţii culturale, respectiv cele de binefacere. Secţia vieţii spirituale cuprindea societăţile mariane, cercurile pentru îngrijirea altarelor şi femeile intrate în reuniunea franciscană „Oștirea Sfintei Cruci”. Secţia de tineret avea în oblăduirea ei „Federaţia Generală a Femeilor Catolice” (K.I.O.Sz.), cluburile fetelor catolice, Cercul „Sfânta Margareta”, alcătuite din studentele din învăţământul superior. Secţia rurală se ocupa de cercurile de fete şi de femei din mediul rural, de Cercurile Sfânta Ecaterina, grupări destinate fetelor venite ca slujitoare la oraş. Secţia de muncitoare a fost  destinată fetelor şi femeilor încadrate în câmpul muncii care prin felul lor de viaţă au depus mărturia credinței lor, dorind să trezească vocaţia feminină şi să apere drepturile lor legitime. Avea și un organ propriu de presă, care edita diferite reviste periodice, magazin pentru amatoarele de lucru manual, instituţii, cămine etc. Federația avea 80000 de membre, înscrise în cele 1300 de asociaţii.

Respectând aceste norme, Uniunea Sfânta Pyrisca (Eirene) a dinastiei Arpadiene doreşte să urmeze ideile misiunii femeilor. Fondatoarele organizației sunt: Balog Mária, Bara Florica, Bunna Tereza (responsabil pentru cultură), Durkovics Erika (secretară), Fazekas Carmen (preşedinte), Herczeg Mária, Kádár Margit, Márton Edith (vicepreşedinte), Márk Mária, Tivadar Éva (notar). În cadrul Sfintei Liturghii, noile membre au promis în fața lui Dumnezeu următoarele: „așa cum cere legea lui Dumnezeu şi Biserica, după cum prevede regulamentul de bază al uniunii, cu viaţa şi munca mea personală am să ajut Biserica noastră greco-catolică, cu cea mai bună conştiinţă voi servi şi voi ajuta, valorile morale şi materiale le voi apăra. În acest scop cer harul bunului Dumnezeu, protecția Sfintei Fecioare Maria, Născătoare de Dumnezeu, ocrotirea Sfântului Ierarh Nicolae din Mira, patronul bisericii noastre, la fel şi sprijinul Sfintei Pyrisca, şi nu în ultimul rând susţinerea credincioşilor, binecuvântarea Bisericii greco-catolice".

Părintele paroh Pallai Adalbert a vorbit puțin despre Sfânta Pyrisca (1088 – 13 August 1134), a cărei icoană se poate observa şi pe vitraliile bisericii. Prinţesa Ungariei din dinastia Arpadiană, împărăteasă bizantină, cunoscută şi cu numele Priszka, Sfânta Irina a Ungariei, Eiréne, (Εἰρήνη) este prima fiică a regelui Ungariei Ladislau I (1040-1095) şi a prinţesei Adelheid de Rheinfelden (+1090), soţia (1104) împăratului bizantin Ioan al II-lea Comnenul (1118-1143), întemeietor al Mănăstirii Pantocratorului din Constantinopol, a arhondaricului şi căminului de bătrâni din apropiere. Împărăteasa Irina era probabil cea mai puternică şi cu siguranţă una dintre cele mai bogate femei din întreaga lume în acea vreme. Însă aşa de mult dorea să lase lucrurile vieţii acesteia şi să caute numai cele cereşti, încât în anii săi cei de pe urmă a intrat în viaţa monahală, cu blagoslovenia soţului ei, luând numele de Xenia. Şi-a petrecut ultimele zile într-o mănăstire din Vithinia (Asia Mică). Moaştele sale au fost aduse înapoi în capitală, spre a fi aşezate în Mănăstirea Pantocratorului, întemeiată de ea.

Membrele fondatoare au primit diplomă şi insigne părintele paroh care, prin cuvinte încurajatoare, a dat startul pentru această muncă ce își propune, prin numeroase programe şi activități, să îmbunătăţească comunitatea greco-catolică din Satu Mare şi viaţa spirituală a acesteia.

Biroul eparhial de presă

 

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.