Joi, 28 Martie 2024

Se va desfășura la Baia Mare întâlnirea națională a Reuniunii Mariane

În zilele 8-10 august a.c., se va desfășura la Baia Mare întâlnirea națională a Asociației Reuniunea Mariană. Întâlnirea va avea loc în Parohia Greco-Catolică Nr.1- Capelă, din incinta Episcopiei, pe strada Vasile Lucaciu, nr. 50.

Potrivit invitației semnată de către preşedinta eparhială a asociației, Mirela Coman,  tema pentru meditaţiile din acest an este: „Fecioara ascultătoare, model pentru copiii lui Dumnezeu”, iar Motto-ul ales: „Faceţi tot ce vă va spune El” (In 2, 5).

Întâlnirea se adresează tuturor marianiștilor, dar și credincioșilor care nu fac parte din asociație, însă doresc să petreacă momente de reculegere și rugăciune în aceste zile.

Redăm mai jos programul spiritual al întâlnirii:

Prima zi - JOI, 8 august 2019

Ora 18.00 - Sfânta Liturghie arhierească și Cuvânt de deschidere (transmise live prin Radio Maria):

• PS VASILE, Episcop al Eparhiei de Maramureş
  • Ioan Fîrte - Spiritualul RM Maramureș
  • D-na Angela GROZA, președinta la nivel național a REUNIUNII MARIANE

Ziua a doua - VINERI, 9 august 2019

Ora 7.15 - Rugăciunea Sfântului Rozariu

Ora 8.00 - Sfânta Liturghie

Ora 10 – 10.30 – Prelegere I, susţinută de către pr. Ioan Balea/ Emil Gîrboan, protopop

Ora 11 - 11.30 – Prelegere II, susţinută de către pr. Ioan Balea/ Emil Gîrboan, protopop

Ora 12 - Rugăciunea „Îngerul Domnului” şi cântece mariane/ coordonator pr. Ioan Fîrte