Joi, 28 Martie 2024

22 octombrie 2022 - Pelerinaj la Sanctuarul de la Máriapócs – Ungaria

Pe data de 22 octombrie 2022 va avea loc pelerinajul anual la Máriapócs – Ungaria. Prețul pelerinajului este de 75 ron (se achită la înscriere) și include transportul pe traseul Baia Mare - Máriapócs și retur.

Cei care doresc să participe, se pot înscrie la tel.  0745306301 - Mihai Șimon – organizator.

Plecarea este stabilită la ora 08.00, de pe Str Școlii, Baia Mare, în spate la biserica Sfânta Maria, cu oprire la biserica Sfânta Cruce (în spatele altarului).

Sfânta Liturghie la Máriapócs, în limba română, va fi celebrată de la ora 12 (ora Ungariei).

Prânzul se ia împreună, din sacul pelerinului (fiecare ce își pune de acasă). Aranjarea în autocar se face în ordinea înscrierilor, anunță organizatorul.

FOTO: www.templomtura.hu și ro.wikipedia.org