Joi, 28 Martie 2024

Episcopii greco-catolici se reunesc la Blaj în sesiunea de primăvară a Sinodului Episcopilor (1-3 iunie 2016)

COMUNICAT DE PRESĂ

Episcopii greco-catolici se reunesc la Blaj
în sesiunea de primăvară a Sinodului Episcopilor (1-3 iunie 2016)

Sub președinția Preafericitului Părinte Cardinal Lucian Mureșan, între  1-3 iunie 2016 se va desfășura la Blaj sesiunea ordinară de primăvară a Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică.

Episcopii sinodali vor aborda diferite teme din viaţa Bisericii, cu precădere tematici de ordin pastoral, administrativ, liturgic și ecumenic.

Totodată, episcopii vor participa în Catedrala Arhiepiscopală Majoră „Sf. Treime” din Blaj, la o sesiune de comunicări cu ocazia împlinirii a 150 de ani de la fondarea Academiei Române.

Sinodul Episcopilor îi reuneşte pe toţi Episcopii Bisericii Române Unite cu Roma, Greco-Catolică, din România şi din afara granițelor țării, reunindu-se în sesiune ordinară de două ori pe an, primăvara şi toamna.

Pr. Cristian Crișan

Notarul Sinodului