Luni, 22 Iulie 2024

BLAJ: Întâlnire de lucru pe tema pastorației tinerilor

Marți, 26 iulie, a avut loc la sediul Curiei Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș din Blaj o întâlnire de lucru a Birourilor pentru pastorația tinerilor și a copiilor din Eparhia de Cluj-Gherla și Arhieparhia de Alba Iulia și Făgăraș, precum și a Departamentul pentru tineret din cadrul Eparhiei de Maramureș. Membrii celor trei structuri au fost primiți de Pr. Flavius Florea, Vicar Administrativ al Arhieparhiei.

Ordinea de zi a cuprins o tematică generală din domeniul pastorației tinerilor și a copiilor, s-au discutat căi de elaborare a unor strategii comune prin care cele trei Birouri să vină în întâmpinarea tinerilor pentru a-i ajuta să descopere bucuria Evangheliei și a prieteniei cu Cristos.

În încheierea întâlnirii s-a propus ca următoarea întâlnire de lucru să aibă loc la Baia Mare, în luna octombrie.

ACC – e-communio.ro

000

Lasă un comentariu

Asiguraţi-vă că introduceţi informaţiile necesare unde este indicat (*). Codul HTML nu este permis.