Marți, 19 Martie 2024

COMUNICAT: Sesiunea ordinară de primăvară a Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică

În data de 9 iunie 2021 se vor desfășura lucrările Sinodului Episcopilor Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică. Dată fiind situația actuală cauzată de pandemia de coronavirus, lucrările se vor desfășura în modalitate on-line.

Sesiunea sinodală se va desfășura sub președinția Preafericirii Sale Cardinal Lucian și va aborda chestiuni de ordin administrativ, pastoral și canonic.

Sinodul Episcopilor îi reuneşte pe toţi Episcopii Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, din România şi din afara granițelor țării, reunindu-se în sesiune ordinară de două ori pe an, primăvara şi toamna.

Notar

Pr. Liviu Ursu