Marți, 14 August 2018

Duminici și Sărbători

Rugăciunea Rozariului - ora 10:00

Sfânta Liturghie - ora 10.30

Programul oficiilor de peste an

Postul Mare:

Devoţiunea Calea Crucii: Miercuri şi Vineri - ora 17.00

Maslu de obște: în Duminica a 5-a din Post ora 15.00

Postul Adormirii Maicii Domnului: Paraclisul Maicii Domnului - Miercuri și Vineri, ora 17.00

Sărbătorile Nașterii Domnului

Program obișnuit de sărbătoare.

Sărbătorile Învierii Domnului

Prima zi de Paști: Utrenia Învierii urmată de Sfânta Liturghie și sfințirea paștilor - ora 5:00

A doua și a treia zi de Paști: Program obișnuit de sărbătoare.

Activități care se desfășoară în parohie: Pelerinaj anual la mănăstirea Prislop cu ocazia sărbătorii Sf. Andrei; Ieșire cu tinerii la Întâlnirea Eparhială și excursie; Pelerinaj anual la Cimitirul Săracilor de la Sighetu Marmației.

Descriere

Parohia Greco-Catolică Vișeu de Mijloc a fost înființată legal în anul 1994. Datorită faptului că Parohia nu dispunea de o biserică proprie unde să-și desfășoare activitatea de cult, credincioșii au fost nevoiți să frecventeze o altă parohie din orașul apropiat. În anul 2000 s-a reușit construirea unei capele de dimensiuni reduse, neîncăpătoare pentru numărul de credincioși. În anul 2014 după ce a primit autorizația de construcție, parohia a efectuat lucrările la fundația noii biserici, din fonduri proprii. Toate oficiile se celebrează momentan în Capela mai sus-menționată, până la finalizarea noului lăcaș de cult. În Capelă este instalat un iconostas care datează din anul 1780, primit din partea credincioșilor ortodocși, provenind din Biserica veche a satului.

Biserica parohială în construcție este din lemn, în stil tradițional maramureșean. S-a reușit ridicarea ei în anul 2015 și realizarea acoperișului în 2016.

Date despre parohie

Număr familii: 39

Număr credincioși: 70

Tineri sub 20 de ani - 6