Joi, 25 Iulie 2024
 

Parohia Greco-Catolică Buna Vestire

Negrești Oaș

HRAMUL: Buna Vestire

PROTOPOPIATUL: Țara Oașului

 

Preot: Dumitru Cordoș

 

Adresă biserică: 

Str. Victoriei nr. 136

Negrești Oaș cod 445200

Jud. Satu Mare

            

Liturghia Duminicală: 8:00

                                     


Orar Liturgic
 

Zile Lucrătoare: ora 7.00 - Sf. Liturghie

Duminici și Sărbători: :  Rozariul - ora 7:00; Sfânta Liturghie - ora 8:00

 

Sărbătorile Nașterii Domnului  

Ajunul Crăciunului: ora 19:00 - Vecernie cu Litie și sceneta copiilor din parohie

Zilele de Crăciun: 11:00 - Sf. Liturghie

Sărbătorile Învierii Domnului:

Utrenia Învierii: ora 23:00

Prima zi din Paști: Ora 9:00 - Sfânta Liturghie urmată de sfințirea coșurilor cu mâncare

A doua și a treia zi de Paști: Ora 11:00 - Sfânta Liturghie 

 

Asociații și grupuri care activează în parohie: Asociația Reuniunea Mariană

 

Scurt istoric:

Biserica „Buna Vestire” din Negrești Oaș este o ctitorie a domnului dr. Pop Mihai, fost director al Spitalului Orășenesc, personalitate a întregului District Țara Oașului. Construcția acestei biserici, pe terenul din interiorul curții spitalului, a început la inițiativa dânsului, avându-i la inimă pe credincioșii greco-catolici din orașul Negrești-Oaș, care, după anul 1990, celebrau sfânta liturghie într-o sală a Policlinicii din oraș și ulterior, în parcul din apropierea spitalului. Hramul ”Buna Vestire” a fost atribuit bisericii ca un corolar al evenimentului cultural sub același patronaj al ”Bunei Vestiri”, instituit la nivelul orașului Negrești Oaș de distinsul dr. Pop Mihai. Biserica a fost construită între anii 1992 – 1995. Sfințirea ei de către episcopul Ioan Șișeștean a avut loc pe data de 24 septembrie 1995. 

Mobilierul: băncile și confesionalul au fost executate de către o fabrică de mobilă din Satu Mare. Iconostasul a fost realizat de maestrul Cuc Vasile din Negrești Oaș. Picturile de pe iconostas și Cina cea de Taină au fost realizate de către pictorul Vasile Pop Negreștianul. La toate lucrările au fost realizate cu ajutorul doctorului Pop Mihai și a credincioșilor parohiei.  

 

Date despre parohie

Număr familii: 30

Număr credincioși: 70

Tineri sub 20 de ani: - 

 

Adresă biserică: Str. Victoriei nr. 136 - Negrești Oaș, cod 445200 - Jud. Satu Mare