Marți, 25 Iunie 2024

Fundația a fost înființată în anul 2002 de către părintele Irineu (Ioan Bârle), care, profund marcat de condițiile în care trăiau copiii orfani din casa de copii dintr-o localitate sătmăreană pe care a vizitat-o, a decis să înceapă construirea unei noi case lângă biserica din Prislop, construită de el însuși. Construcția s-a finalizat în 2007, an în care părintele, împreună cu familia formată din tinerii orfani întră pentru a locui în casa cea nouă. Casa adăpostește actualmente in jur de 60 de tineri ai străzii, cu diferite probleme psihice și fizice, care provin de pe stradă sau din case de copii.

Fundația se îngrijește să le asigure cazarea, hrana zilnică, îngrijire medicală prin colaborarea cu alte fundații și spitale din țară și din străinătate și să le caute un rost în viața, atenți fiind la a descoperi talentul fiecăruia. Astfel, la Prislop, Viorel și-a descoperit talentul de poet, Alex pe cel de artist (după un curs de mozaic urmat la Iași, a construit macheta bisericii din Prislop din sticlă), Iosif confecționează rozare și brățări, etc.

Fundația IHTIS funcționează în cadrul Mânăstirii Prislop.