Luni, 24 Iunie 2024
 

Parohia Greco-Catolică 

Cornești

Hramul: 

Sfântul Nicolae

 

PROTOPOPIATUL 

Sighet

Preot:

Rad Gavrila

 

Liturghie Duminicală: 11.30  


Orar Liturgic
  

Duminici și Sărbători: ora 11:30

Alte Oficii

Postul Mare: Miercuri și Vineri - ora 19:00 - Calea Crucii 

Postul Adormirii Maicii Domnului: Paraclisul Maicii Domnului - ora 19:00

Programul de Sărbătorile Nașterii Domnului

Ajunul Craciunului: ora 20:00 - Vecernia cu Litia

Zilele de Crăciun: ora 11:30 - Sfânta Liturghie 

                  

Programul de Sărbătorile Învierii Domnului 

Prima zi de Paști: Utrenia Învierii - ora 00.00                      

                             Sfânta Liturghie - ora 11:30

                             Vecernia - ora 16:00

 

Activități: -Cateheză cu copiii, ora de religie, vizite la batrani/ bolnavi.

Asociații și Grupuri care activează în parohie: Asociația Reuniunea Mariană.

 

Scurt istoric și informații despre parohie

Din Sematismul Episcopiei Greco-Catolice de Maramureș pe anul 1932, aflăm că în satul Cornesti, com. Călinești exista parohie veche, iar biserica de lemn este din anul 1800, având hramul Sfântul Nicolae.

Odată cu interzicerea Biserici Greco Catolice în România, atât Biserica din Satul Cornești cât și bunurile care aparțineau parohiei au fost trecute în proprietatea Bisericii Ortodoxe sau a Statului Roman. 

Parohia Greco Catolică din Cornești s-a reînființat în anul 1995, sfintele Liturghii și alte oficii fiind săvârșite în casele credincioșilor. Din anul 2000, se celebrează în Biserica veche, care este în proprietatea parohiei ortodoxe.

De la reînființarea parohiei, în parohia Cornești au slujit următorii preoți: pr. Codrea Vasile, pr. Orghici Vasile, pr. Simon Florin, pr. Tiplea Grigore și din anul 2009 până în prezent, pr Rad Gavrila.

Număr familii: 14

Număr credincioși: 41

Tineri sub 20 de ani: 5

 

Adresă biserică și casă parohială: Str. Principală, nr.110 Sat Cornești, Jud. Maramureș. 

Contact: E-mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.