Vineri, 29 Martie 2024

Orar Liturgic

Zile Lucrătoare: Sfânta Liturghie - ora 8.00

Duminici și Sărbători: Sfânta Liturghie - ora 9.00; Vecernia - ora 17:00

Orarul oficiilor de peste an

Postul Mare: Calea Crucii - Miercuri și Vineri - ora 18.00

Postul Adormirii Maicii Domnului: Paraclisul Maicii Domnului - Miercuri și vineri- ora 20.00

Sărbătorile Învierii Domnului

Joia Mare: Denia celor 12 Evangheli – ora 20:00

Vinerea Mare: Prohodul Domnului – ora 18:00

Prima zi de Paști: Utrenia Învierii – ora 05:00; Sfânta Liturghie – ora 06:00; Sfințirea păștilor – ora 07:30; Vecernia (a doua înviere) – ora 15:00

A doua și a treia zi de Paști: Sfânta Liturghie - ora 9:00; Vecernia – ora 15:00

Activități: Întâlniri cu Reuniunea Mariană (prima duminică din lună)

Asociații și Grupuri care activează în parohie: Asociația Reuniunea Mariană

Descriere

De la instalarea Regimului Comunist (anul 1948) și până la reînființare (1990), parohia a funcționat în clandestinitate, asistența spirituală fiind asigurată de către mai mulți preoți, o dată pe lună, într-o casă privată (de obicei noaptea). Dintre preoții care au activat consecvent amintim: pr. Lucian Mureșan, pr. Alexandru Mesaroș, pr. Simion Mesaroș, pr. Ioan Șișeștean, pr. Balea Grigore, pr. Hotico Vasile. Au fost și alți preoți care au oficiat ocazional alte servicii.

După reînființarea parohiei, oficiile religioase se oficiază alternativ în fosta biserică greco-catolică, care astăzi se află în proprietatea Parohiei Ortodoxe. Biserica este construită în anul 1895 de către comunitatea greco-catolică, atunci neexistând comunitate ortodoxă în sat.

Date despre parohie

Număr familii: 58

Număr credincioși: 197

Tineri sub 20 de ani: 22

Adresă biserică: Str. Principală nr. 80, Loc. Hoteni, Com. Ocna-Șugătag, Jud. Maramureș.

Adresă casă parohială: Str. Principală nr. 161 A, Loc. Hoteni, Com. Ocna-Șugătag, Jud. Maramureș.

Contact:

Telefon Fix/Fax.: +40 262 374 574