Duminică, 19 Mai 2024
 

Parohia Greco-Catolică Breb 

 

PROTOPOPIATUL Sighet

 

 

Preot:

Hosu Călin Claudiu

  

 

Liturghie Duminicală: 11:00      


Orar Liturgic
  

Zile Lucrătoare:  Sfânta Liturghie - ora 8.00

Duminici și Sărbători: Sfânta Liturghie - ora 11.00; Vecernia - ora 17.00

 

Orarul oficiilor de peste an

Postul Mare: Calea Crucii - ora 17.00

Postul Adormirii Maicii Domnului: Paraclisul Maicii Domnului - ora 20.00

Luna octombrie: Rozarul - ora 17.00

Februarie - Mai: 15 joi in cinstea Sf. Rita - ora 8.00

Prima vineri din lună (cultul preasfintei Inimi) - ora 8.00

Sărbătorile Nașterii Domnului

Sâmbăta Mare: Dupăcinarul cel Mare și Litia - ora 19.00

Zilele de Crăciun: Sfânta Liturghie - ora 11.00; Vecernia - ora 15.00

Sărbătorile Învierii Domnului

Joia Mare: Denia celor 12 Evanghelii - ora 19.00

Vinerea Mare: Ceasurile Împărătești - ora 9:00; Prohodul Domnului - ora 17.00

Sâmbăta Mare: Sfânta Liturghie - ora 9.00

Noaptea Învierii: ora 00.00 - Utrenia Învierii 

Prima zi de Paști: Sf. Liturghie - ora 9.00; Vecernia - ora 16.00 

A doua și a treia zi de Paști: Sf. Liturgie - ora 11.00; Vecernia - ora 17.00

 

Asociații și Grupuri care activează în parohie: - Asociația Reuniunea Mariană, Rozarul viu,  Familia Preasfintei Inimi a lui Isus

 

Descriere 

Biserica greco-catolică din Breb a fost ridicată, cel mai probabil, între anii 1621-1622 conform unor cercetări făcute asupra lemnului din care este construită. Pictura murală datează din 1626, conform documentelor bisericești. Anumite piese din structura turnului sunt datate în iarna anului 1529-1530, fapt care face ca turnul acestei biserici să fie singurul turn de biserică de lemn, de pe tot cuprinsul Transilvaniei, care s-a păstrat din secolul 16. În anul 1864, biserica a fost extinsă în zona altarului și zugrăvită din nou. Construcția păstrează, însă, spațiul original destinat credincioșilor: biserica bărbaților și tinda femeilor, din 1622.

Această structură este ridicată din bârne de stejar fățuite, încheiate în cheotoare netede, bisericești, în tăietură dreaptă și cu dinte ascuns. Spre răsărit este adăugat un transept îngust, evidențiat de două abside pătrate laterale, și un altar poligonal. Absidele sunt ridicate în cea mai mare parte din lemne scurte, refolosite din vechiul iconostas și altar, demolate la extinderea bisericii în 1864. Altarul este ridicat din lemne mai noi de stejar, încheiate în cheotoare în coadă de rândunică, „nemțești”. Acest plan cu abside laterale își are inspirația în biserica de lemn din Călinești Susani. 

Actualmente, Biserica se află în proprietatea și folosința parohiei ortodoxe. Parohia Greco Catolică Breb a fost desființată în anul 1948, dar a funcționat în clandestinitate prin grija preoților greco-catolici. Parohia a fost reînființată imediat după revoluția din 1989. Oficiile religioase se celebrează într-o capelă amenajată în incinta școlii din localitate. 

 

Date despre parohie

Număr familii: 45

Număr credincioși: 120

Tineri sub 20 de ani: 20 

 

Adresă biserică: Oficiile religioase se celebrează într-o capelă amenajată în incinta școlii

Adresă casă parohială: Breb, nr. 8A, Jud. Maramureș

Contact

Telefon Fix. 0262 374624

E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Facebook: Parohia Greco Catolica Breb