Miercuri, 17 Aprilie 2024
 

Parohia Greco-Catolică Sfânta Treime  

Negrești-Oaș

 

HRAMUL: Sfânta Treime

PROTOPOPIATUL: Țara Oașului

  

Preot:

Iacob Feier - protopop

   

Adresă biserică:

Negrești Oaș cod 445200

Str. Unirii nr. 25

Jud. Satu Mare

 

Liturghie Duminicală: 10:00         


Orar Liturgic
 

Zile Lucrătoare 

Sfânta Liturghie - ora 8.00 

Duminici și Sărbători: Rozariul - ora 9:00; Sfânta Liturghie - ora 10:00 

Programul oficiilor de peste an

Sărbători Împărătești - Vecernia, ora 16:00

Calea Sfintei Cruci -  Postul Mare, ora 17:00

Paraclisul Maicii Domnului - Postul Sfintei Mării, ora 19.00

Novena Sf. Iosif (martie), a Sf. Rita (mai) și a Sf. Anton (iunie)

Sărbătorile Nașterii Domnului

Seara de Crăciun - Vecernie cu Litie și program cu scenetă prezentat de copiii din parohie (pregătiți de călugărițele din Ordinul ”Sf. Iosif al Apariției”) - ora 19:00

Zilele de Crăciun - Sfânta Liturghie, ora 11:00

Sărbătorile Învierii Domnului

Sâmbăta de Paști: Utrenia Învierii – ora 23.00

A doua și a treia zi de Paști: Sf. Liturghie - ora 11:00

 

Activități care se desfășoară în parohie: -

Asociații și Grupuri care activează în parohie: Asociația Reuniunea Mariană. 

  

Descriere 

Biserica „Sfânta Treime” s-a construit dintr-o necesitate a comunității greco-catolice din orașul Negrești Oaș. Locul pe care s-a construit biserica a aparținut statului român. Înainte de 1989, pe acest teren exista o unitate militară de frontieră. S-a obținut această locație în primăvara anului 1994, iar la data de 20 iunie 1994, a fost sfințit locul și piatra de temelie a bisericii de către Preasfințitul Episcop Lucian Mureșan. În vara aceluiași an s-au început lucrările de construcție a bisericii, biserică care are în componența sa un demisol format din birouri și o sală multifuncțională. Construcția, cu structura și finisajele aferente, a durat patru ani. Fondurile necesare construcției au fost obținute aproape în întregime de la diverse asociații caritabile și episcopii catolice din străinătate. Arhitectura bisericii este în stil modern cu elemente clasice, având la baza proiectului triunghiul. Poartă hramul Sfintei Treimi. Lucrările au fost finalizate în vara anului 1998.

Sfințirea bisericii, la data de 07 iunie 1998, a fost celebrată de către Preasfințitul Episcop Ioan Șișeștean alături de Înalt Preasfințitul Lucian Mureșan- Mitropolit al Bisericii Române Unite cu Roma, Greco Catolice. 

Parohia greco-catolică s-a reînființat, în mod legal, la începutul anului 1990. În mod clandestin, parohia funcționa din anul 1987, după hirotonirea părintelui Dumitru Cordoș, în casa dânsului.

 

Date despre parohie

Număr familii: 150

Număr credincioși: 393

Tineri sub 20 de ani: 69

 

Adresă biserică: Negrești Oaș cod 445200, str. Unirii nr. 25 - Jud. Satu Mare

Contact: Telefon Fix./Fax. 0261 853415

               E-mail Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.