Marți, 16 Aprilie 2024

Sfânta Liturghie - ora 8.00

Duminici și Sărbători

Sfânta Liturghie - ora 10.00

Programul oficiilor de peste an

Postul Mare:

Devoţiunea Calea Crucii - ora 17.00

Postul Adormirii Maicii Domnului: Paraclisul Maicii Domnului - ora 19.00

Sărbătorile Învierii Domnului

Prima zi de Paști: Utrenia Învierii și Sf. Liturghie – ora 6.00; Vecernia – ora 16.00

A doua și a treia zi de Paști: Program obișnuit de sărbătoare.

Activități care se desfășoară în parohie: Vizite la credincioși în cursul săptămânii; vizitarea bolnavilor în prima vineri din lună.

Descriere

În 1990, prin decizia Preasfințitului Lucian, s-a reînființat Parohia greco-catolică Moișeni, fiind încredințată preotului călugăr Bob Leon, superiorul Mănăstirii Bixad. Serviciile religioase s-au oficiat în casa familiei Ciorba Petre. Datorită condițiilor improprii pentru programul liturgic și pentru numărul de credincioși, s-a hotărât construirea unei capele din lemn, pe vremea când parohia a fost păstorită de pr. Zbona Ioan. În 1993, a fost numit paroh părintele Pop Romulus. Un alt preot al parohiei a fost pr. Iluțiu. În 1 august 2008, parohia a fost încredințată actualului administrator parohial: preot Mândruț Vasile. În 2004, s-a obținut locul pentru construirea bisericii parohiale, care a fost donat de primul curator Mare Dumitru. În același an, a fost sfințit locul cu ocazia hramului. Lucrările de construcție s-au finalizat în 2010, iar consacrarea bisericii a avut loc în 5 august 2012, de către Preasfințitul Vasile Bizău.

Date despre parohie

Număr familii: 48