Joi, 23 Martie 2023

 

Surorile OBLATE ASUMPȚIONISTE

B-dul Cloșca, nr. 32A

Satu Mare

Tel: 0261 757919

Email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Website: www.soeursoblatesassomption.wordpress.com

 

Congregaţia Surorilor Oblate Asumpţioniste, călugăriţe misionare, a fost fondată pe 24 mai 1865, la Rochebelle, în sudul Franței, de către venerabilul Pr. Emmanuel d‘Alzon, în colaborare cu Maica Emmanuel-Marie Correnson.

Părintele d’Alzon spunea: «Voi trebuie să fiți în mod special lucrătoare ale Bisericii. Amintiți-vă că sunteți destinate să faceți să fie iubită această Biserică, căreia Dumnezeu i-a încredințat mântuirea lumii».

Scopul fondării noastre a fost pentru a-i ajuta pe Călugării Asumpţionişti în misiunea din Orient, prin şcoli şi «opere de caritate». Așadar, istoria Surorilor Oblate este legată de cea a Părinților Augustinieni Asumpționiști, congregație pe care venerabilul Părinte d’Alzon o fondase în 1845. Astfel, primele surori sunt trimise în misiune în Orient (Bulgaria), în Biserica Greco Catolică. Astăzi, Congregația noastră este prezentă în 25 de țări răspândite pe 4 continente: Asia, Africa, America Latină și Europa.

În România, primele Surori Oblate Asumpționiste franceze au sosit pe 8 Septembrie 1925, la cererea Preasfințitului Valeriu Traian Frențiu – Episcop al Eparhiei Greco-Catolice de Oradea. Ele se stabilesc în Transilvania, la Beiuş şi cooperează cu Părinţii Asumpţionişti, deja prezenţi din 1923. În 1948, instaurarea regimului comunist provoacă dispersia călugăriţelor şi intrarea lor în ilegalitate. După 1990, ele fondează comunități pe teritoriul Episcopiei Romano-Catolice de Iaşi, revenind la Bucureşti şi implantându-se apoi la Oradea şi Satu-Mare. În Congregaţie sunt 35 surori românce, din care 28 surori activează în Provincia României. Provincia României din cadrul Congregaţiei Surorilor Oblate Asumpţioniste are în componenţă 7 comunităţi împărțite astfel: Bacău – 3, Bucureşti – 1, Oradea – 1, Satu-Mare – 1, Bulgaria – 1 (Plovdiv).

Fidele misiunii inițiale, de a lucra la venirea Împărăției lui Dumnezeu, și fondate într-un scop misionar, ecumenic şi caritativ, noi trăim aceste trei finalităţi prin:

 • evanghelizarea în toate ţările lumii, cu o atenţie deosebită faţă de cei care nu-l cunosc pe Domnul;
 • munca în favoarea unităţii creştinilor;
 • serviciul celor mai lipsiţi şi grija constantă pentru creşterea omului în spiritul Evangheliei, mai ales prin asistenţă educativă, medicală şi socială.

În România suntem angajate în 4 dieceze: de Iași, de București, de Oradea, de Maramureș, lucrând în domeniile :

 • ecumenic - relații fraterne cu călugărițele ortodoxe din Nordul Moldovei;
  • educarea copiilor și a tinerilor în respectul apartenenței lor religioase;
  • relații de prietenie și de colaborare cu credincioși de diferite confesiuni religioase;
  • participarea la diferite comisii ecumenice, etc.
 • educativ: învățământ, cateheză, case de primire și formare a tinerelor eleve și studente,
 • social – caritativ (munca cu copiii orfani, abandonați, persoanele bolnave de sindromul down, vizitarea familiilor sărace, a persoanelor în vârstă sau bolnave, a deținuților, etc.).

COMUNITATEA   SATU MARE

Congregația Surorilor Oblate Asumpţioniste este prezentă la Satu Mare încă de la desfiinţarea Mănăstirilor din România, în anul 1948, de către regimul comunist. În Satu Mare s-a refugiat o parte din surorile care erau originare din această zonă (Sr. Virginia Melania Terebeşi, Sr. Maria Magdalena Remeş Sr. Ana Maria Hosu si Sr. Reghina Hossu), căutându-şi fiecare un serviciu pentru a-şi asigura existenţa. Surorile trăiau separat, fiind supravegheate de către securitate şi deseori anchetate ; totuşi reuşeau să se întâlnească uneori, pentru diferite momente de rugăciune, precum și reînnoiri de voturi, sărbătorile Paştelui, Crăciunului sau ale Congregaţiei, sfidând atenţia securităţii.

În  anul 1998  s-a deschis comunitatea formată din Surorile: Virginia Terebeşi, Josefa Erdeş, Angela Bitiuşca, Mihaela Fiu si Adriana Sascău.  

De la început, surorile s-au implicat în diferite activităţi catehetice şi educative în cadrul Parohiei Greco-Catolice –”Sf Petru şi Pavel” din Satu Mare. Datorită faptului că surorile noastre au dat mărturie bună despre viaţa consacrată şi s-au implicat foarte mult în susţinerea credincioşilor şi a preoţilor greco-catolici ce trăiau în clandestinitate, atât preoţii cât  și credincioșii au primit  cu multă bucurie surorile nou venite și le-au susținut.

Surorile s-au străduit să lucreze la extinderea Împărăţiei lui Dumnezeu (conform carismei) în mijlocul comunităţii parohiale şi a locuitorilor sătmăreni prin mai multe activităţi:

 • cateheza copiilor şi a tinerilor în cadrul bisericii locale,
 • pregătirea copiilor la prima Sf. Împărtăşanie,
 • animare liturgică,
 • vizita la persoane în vârstă şi la bolnavi,
 • în învăţământul de stat preşcolar şi  şcolar.

În prezent, comunitatea noastră este formată din trei surori.

 • Ana Farcaş
 • Ana Bulai
 • Elisabeta Balint

Continuăm misiunea comunităţii în cadrul Bisericii locale, precum şi la domiciliul celor aflati în dificultate prin:

 • ajutor acordat săracilor şi nevoiaşilor datorită bunăvoinţei binefăcătorilor,
 • îngrijirea bisericii şi a altarului
 • implicarea în corul bisericii
 • cateheza tinerilor

Prin aceste activităţi, ne străduim să trăim scopul pentru care a fost fondată Congregaţia noastră: evanghelizarea, munca în favoarea unităţii creştinilor, asistenţă educativă, medicală, socială şi ajutorarea celor mai lipsiţi.

Comunitatea Surorilor Oblate Asumpţioniste – Satu Mare

000